Hiába jelentkezett be nem sokkal karácsony előtt Botka László, hogy – az elmúlt évekkel szemben – ezúttal mégis elvállalná a miniszterelnök-jelöltséget, a párton belül sokan teljesíthetetlennek tartják a feltételeit. Legalábbis erről beszéltek a Magyar Nemzet szocialista forrásai. Voltak azonban olyanok is, akik továbbra is bíznak Szeged polgármesterében, mások szerint viszont annyira általánosságban fogalmazta meg azokat a bizonyos feltételeket, hogy először konkrétumokat kellene tőle hallani.
Az mindenesetre egyértelműen kiderült, a legkritikusabb pont a 168 Órának karácsony előtt adott „bejelentkező” interjúban, amikor Botka László Gyurcsány Ferenc kapcsán úgy fogalmazott: „A választók stabil kétharmada nem szavazna arra a listára, amelyen ő szerepel.” Habár voltak, akik szerint ez túl általános felvetés, a többség szerint ezzel egyértelműen kizárta az együttműködést a volt miniszterelnökkel.
Informátoraink azt egyöntetűen elismerték, hogy a párton belül sokan nem szimpatizálnak Gyurcsány Ferenccel, és elméletben jól hangzik egy olyan forgatókönyv, amely Botka László vezetésével és a volt miniszterelnök mellőzésével teremtene valamilyen baloldali összefogást.
Többek szerint azonban ennek semmilyen realitása sincs. Sem annak, hogy Gyurcsány Ferenc magától visszalépjen, sem pedig annak, hogy ő, illetve az általa vezetett Demokratikus Koalíció kimaradjon az együttműködésből. Az e mellett érvelők azt hozták fel, hogy győzelmi esélyeiket teljesen elveszítenék, ha a DK önállóan indulna a választásokon, és az egyéni választókerületekben a szocialista, a jobbikos és az LMP-s induló mellett még tőlük is valaki felállna a kormánypárti jelölttel szemben. (Márpedig ahhoz, hogy a DK egyedül induljon, legalább 27 egyéni választókerületben jelöltet kell állítania, vélhetően azonban ennél több helyen méretné meg magát.) Volt olyan forrásunk, aki azt is felvetette, hogy így még azokban a körzetekben is veszíthetnének, ahol jelenleg lenne esélye a baloldalnak győzni a fideszessel szemben. Most legalábbis, a mért támogatottsági adatok mellett mindenképpen ez a valóság. Ráadásul a Demokratikus Koalíció még a maga javára is tudná fordítani a helyzetet, hiszen a pártot alapvetően az ötszázalékos parlamenti küszöb közelében mérik a közvélemény-kutatások, vagyis már az puszta győzelem lenne nekik, ha egyáltalán bejutnának az Országgyűlésbe.