A kommunisták örökösei számára sohasem volt fontos a nemzeti eszme és a vidék. Nekünk viszont a vidék nem valaminek a széle, hanem az ország közepe. Rendezzük Magyarország tartozását a vidékkel szemben!
– olvasható Orbán Viktor Facebook-oldalán.
Mint ismert, szombaton Sárospatakon megtartották a Tokaj-Hegyalja Egyetem évnyitóját, ahol a miniszterelnök is felszólalt. Orbán Viktor az eseményen elmondta, hogy egy egyetem felavatása önmagában is rendkívüli esemény,
de az is legalább ennyire felemelő, ha egy régi adósságunkat tudjuk végre megnyugtatóan rendezni.
Továbbá a kormányfő kifejtette: az adósság felhalmozásának okait a múltban kell keresni. Az elmúlt száz év magyar történelme – „a száz év magyar magány” történetének évei – alatt Magyarország megfeledkezett a vidékről – mondta, rámutatva, kezdődött mindez a vesztes világháborúval és Trianonnal, a háborúban ugyanis megbomlott a főváros és a vidék közötti egyensúly, Trianon pedig megadta a kegyelemdöfést, korábban egybetartozó térségek szétszakadtak és perifériákká váltak.
A miniszterelnök közölte: ezután a kommunizmus erőltetett iparosítása és a szocialista városiasítás a vidék kárára történt, falvak néptelenedtek el, szárnyaló szellemi központok váltak provinciálissá. A kormányfő megjegyezte, hogy a rendszerváltás sem orvosolta ezt a történelmi igazságtalanságot, a kétszer is visszatérő kommunisták számára sosem volt fontos a nemzeti eszme és a vidék, a rendszerváltoztatás után a vidék leszakadása nem állt meg, hanem folytatódott.
Orbán Viktor kiemelte: a nemzeti kereszténydemokrata kormányoknak azonban a vidék „nem valaminek a széle, a perifériája, hanem valaminek a közepe, a veleje”.