Karácsony nem kér bocsánatot

Bunkóság, megbotránkoztatás, vallási jelképek kigúnyolása – heves reakciókat váltott ki Karácsony Gergelynek a Magyar Zene Házával kapcsolatos azon mondata, miszerint „a XXI. században egy parkban építkezni olyan, mint belepisilni a szenteltvíztartóba egy templomban, ami talán belefér, csak tönkreteszi azt, amiért ott vagyunk”. A főpolgármestert többen is bocsánatkérésre szólították fel, Karácsony azonban kitart állítása mellett.

Munkatársainktól
2022. 01. 26. 20:19
KARÁCSONY Gergely
Budapest, 2022. január 26. Karácsony Gergely fõpolgármester a Fõvárosi Közgyûlés rendes ülésén a Városháza Dísztermében 2022. január 26-án. MTI/Bruzák Noémi Fotó: Bruzák Noémi
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén is heves vitát váltott ki Karácsony Gergely minapi nyilatkozata, amelyben a Városligetben felépült Magyar Zene Házára célozva a főpolgármester úgy fogalmazott: 

A XXI. században egy parkban építkezni olyan, mint belepisilni a szenteltvíztartóba egy templomban, ami talán belefér, csak tönkreteszi azt, amiért ott vagyunk.

Karácsonyt bocsánatkérésre szólította fel Láng Zsolt, a fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője. 

– Ez a mondat minimum egy bocsánatkérést megérdemel, mert ekkora bunkóságot mondani Budapest főpolgármestereként, ilyenre nem volt példa 1990 óta

– jelentette ki a közgyűlés mai ülésén, napirend előtti felszólalásában Láng Zsolt.

Ugyancsak bocsánatkérésre szólította fel Karácsonyt Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Mint a Facebook-oldalán tegnap írta, „józan ésszel fel nem fogható, hogy valakinek hogy jut eszébe egyáltalán ilyen, miért pont egyházi szimbólumokkal köti össze vulgáris gondolatait, és miért mondja azt, hogy egy ilyen cselekedet »végül is belefér«”.

Az államtitkár feltette a kérdést: „Ez lenne a kifinomult, belvárosi, értelmiségi stílus? Ők hibáztatnak még másokat a közbeszéd hangnemének eldurvulása miatt? Tényleg ennyi tiszteletet sem érdemelnek a keresztények?” Rétvári hangsúlyozta: a főpolgármester mondata nemcsak a hívőket, de minden jóérzésű embert megbotránkoztat. 

A rendszerváltás óta kevés politikus száját hagyták el a keresztényeket ilyen mértékben sértő szavak. Miközben Karácsony Gergely és a teljes baloldal reggel, éjjel meg este is toleranciából oktat ki mindenkit, folyamatosan »elfogadásról«, »tiszteletről«, »szeretetnyelvről« beszélnek, aközben könnyed természetességgel gyaláz meg egyházi jelképeket. A keresztényeket is megilleti a tisztelet, az egyházi szimbólumok nem lehetnek otromba politikusi félmondatok céltáblái 

– írta az államtitkár. Úgy fogalmazott: félelmetes belegondolni abba, ha a nyilvánosság előtt így beszélnek a keresztényekről, miket mondhatnak zárt ajtók mögött. Emlékeztetett rá, hogy a baloldal hetek óta újabb és újabb társadalmi csoportokat sérteget folyamatosan.

„A vallási jelképek kigúnyolása, sértő megnyilatkozások tétele még a baloldali főpolgármester számára sem megengedett” – reagált Karácsony szavaira Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. Mint fogalmazott, „Karácsony Gergelytől megszoktuk, hogy összevissza beszél. Most viszont szintet lépett a sértegetésben”. Hangsúlyozta: a főpolgármester mondatai nemcsak a hívő, vallásos embereket sértik, hanem minden jóérzésű embert is.

– Szomorú, hogy a jobboldali szavazók, a vidékiek és a fogyatékkal élők mellett újra a vallásos emberek is a baloldal érzéketlen retorikájának célkeresztjébe kerültek 

– mondta a Mandinernek Bese Gergő dunavecsei katolikus plébános Karácsony szavai kapcsán. – Ezért vagyok hálás, hogy a kormány bevezette a kötelező hit- és erkölcstant, mert ez biztosítja, hogy a következő nemzedékek nem fogják összekeverni a falon lévő piszoárt a templomi szenteltvíztartóval – tette hozzá. – Ehhez nem szükségesek hiperpasszív vallási ismeretek. Karácsony Gergelyhez is szívesen elmegyek megáldani a főpolgármesteri hivatalt, valószínűleg neki és munkatársainak sem ártana, ha megáldanák a munkahelyüket vízkereszt után, szükségük van Isten áldására és irgalmára – jegyezte meg.

A főpolgármester – mint a Fővárosi Közgyűlés mai ülésén, Láng Zsolt frakcióvezető felszólalására válaszolva jelezte – nem kér bocsánatot, sőt kitart állítása mellett. Karácsony szerint a Magyar Zene Háza körüli platánfák ki fognak pusztulni, mert a gyökereik mocsaras talajon alakultak ki, ezért azokat drasztikusan érinti egy ilyen beruházás. 

– Számomra ez a szentségtörés. A Városliget százéves platánfái több értéket képviselnek, mint bármilyen emberi alkotás 

– mondta a főpolgármester.

TÖBBSÉGI JELENTÉS: A Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége tegnap tudomásul vette a Városháza eladásának ügyét vizsgáló – szintén baloldali többségű – bizottság jelentését, amely szerint nem született olyan döntés, hogy a városvezetés eladja a Városháza épületét, és nem támasztotta alá semmilyen bizonyíték az „irányított pályázatokra” vonatkozó sejtetéseket sem, ahogyan a „jutalékos rendszer” működésére utaló nyomokat sem találtak. A Fidesz–KDNP képviselői kisebbségi véleményben foglalták össze megállapításaikat. Közölték: a rendelkezésre álló dokumentumok, a nyilvánosságra került hangfelvételek és a testület előtt tanúként megjelentek elmondása alapján megállapítható, hogy a Városháza eladása valószínűsíthetően tervbe volt véve, a jutalékos formában működő ingatlaneladási rendszer működése pedig valószínű, de azt csak a nyomozóhatóság tudja bebizonyítani.

Borítókép: Karácsony Gergely főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés rendes ülésén a Városháza Dísztermében 2022. január 26-án. (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.