Az intézkedések célja, hogy a gazdaság a lehető legkisebb veszteségeket szenvedje el

Gulyás Gergely szerint a tömeges munkanélküliség több pénzébe kerülne az országnak, mint amennyibe a támogatási csomag kerül.

Magyar Nemzet
2022. 10. 23. 9:50
GULYÁS Gergely
Kormányinfó Fotó: Balogh Zoltán Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A szombaton bejelentett gazdasági intézkedések által azt reméljük, hogy a magyar gazdaság a lehető legkisebb veszteségeket szenvedi el a jelenlegi helyzetben – fogalmazott a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában Gulyás Gergely. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint könnyű belátni, hogy 

„ha csak húszszázalékos kamattal lehet hitelt felvenni, akkor gyakorlatilag a hitelpiac elhal. 

Nem lesz, aki ilyen hitelt felvesz, legtöbbjük ugyanis annyi profitot sem fog termelni, hogy a hitelkamatot kifizesse. Éppen ezért döntöttek úgy, hogy 7,77 százalékra fagyasztják be a kamatokat, ami lehetővé teszi, hogy a vállalkozások ki tudják fizetni a hiteleiket, s így nem kényszerülnek szüneteltetni vagy megszüntetni a tevékenységeiket. 

Az iparmentő csomag – folytatta – azért indokolt, mivel a szankciók eredményeként a vállalkozások nyolcszor, tízszer, tizenkétszer drágábban tudnak gázbeszerzésre szerződni, és ha nem kapnak segítséget, akkor szintén számtalan vállalkozás tönkremehet. Az ebből következő tömeges munkanélküliség pedig több pénzébe kerülne az országnak, mint amennyibe az ipari támogatási csomag kerül”

– mutatott rá.

– A Széchenyi-kártya-program pedig lehetővé teszi, hogy a vállalkozások ezután is kedvezményes hitelhez jussanak. A jelenlegi kamatkörnyezetben ugyanis ötszázalékos kamattal hitelt felvenni egyedülállóan jó lehetőség – állapította meg.

Az uniós tagállamok vezetőinek brüsszeli csúcstalálkozóját értékelve – ahol a gázársapkáról tárgyaltak – a tárcavezető úgy fogalmazott: az Európai Bizottság nem egy árcsökkentő, hanem egy olyan javaslatot fogalmazott meg, ami a szankciókat érdemben a gázra is kiterjesztette volna. Ezért mondtuk mi azt, hogy minden olyan javaslatot támogatunk, ami az energiaárak csökkenéséhez vezet, de azt nem tudjuk támogatni, ami az ellátásbiztonságot felszámolja. Ezt sikerült megakadályozni, így az a döntés született, hogy a hosszú távú gázmegállapodásokra vonatkozó szabályozást nem vezetnek be. Ami pedig az ármeghatározást illeti: 

ha sikerül egy olyan energiaár-megállapítási mechanizmust elfogadni, ahol az olcsóbban előállítható megújuló energiák is ugyanolyan mértékben játszanak szerepet az energiaárak kialakításában mint a gáz, az önmagában valamelyest mérsékelni fogja az árakat, különösen az áram árát

 – magyarázta a miniszter. 

Borítókép: Gulyás Gergely (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.