Emlékeztetett: egy kutatócsoportot hoztak létre négy évvel ezelőtt, amellyel Németh Géza szellemi hagyatékát kutatta, ebből nagyon sok minden csak kéziratban maradt fenn. A munka eredményeként néhány héten belül meg fog jelenni a lelkészről szóló monográfia, melyben összegzést lehet olvasni a kutatás eredményeiről, azokat a területeket érintve, ahol Németh Géza nagyon aktív volt. Ezek között a vezető lelkész kiemelkedő jelentőségűnek nevezte az egyház megújulásával és jövőképével foglalkozó munkákat. Ismertette, szerveznek idén egy kárpát-medencei konfirmandus tábort is, ahová Kárpátaljáról, a Felvidékről és Erdélyből jönnek gyerekek az anyaországiak mellett. „
Az Úristen gondviselése hívta létre ezt a gyülekezetet és tartja meg a hídszerepében”
– fogalmazott a vezető lelkész. Beszélt arról is, hogy a kutatás kiterjedt Németh Géza jelentős irodalmi munkásságára, ugyanis jelentek meg verseskötetei, novellái és egyéb irodalmi írásai.
Németh Géza református lelkész 1933-ban született, és az 1960-as, 70-es és 80-as években a szocialista rendszerrel nagyon sok mindenben nem értett egyet, amit gyakran nyilvánosságra is hozott, de emellett az egyház belső megújulását is szorgalmazta. Magát az egyik versében „Názáreti Rózsa Sándornak” nevezte, előbb Monoron, aztán Ócsán, majd Érden szolgált.
Az 1956-os forradalmi helytállásáért vette először üldözőbe a hatalom, 1957-ben letartóztatták, majd Tökölre internálták, ahonnan egy év múlva szabadult.
1963 és 1971 között Érden templom- és imaházépítésbe kezdett a gyülekezettel, miközben többször élesen kritizálta az egyházkormányzatot, hangsúlyozva az egyház hatalommal szembeni belső tartásának jelentőségét. Kezdeményezője volt a drogmissziónak a 70-es években, amellyel nagyon sok drog- illetve alkoholfüggőség miatt kallódó fiatalt mentett meg.
A másik nagy szolgálata a menekült misszió volt, különösen a Ceausescu-diktatúra végvonaglása idején, az Erdélyből az anyaországba menekülő magyaroknak a menekültjogi kérdését kezdte kezelni.
Velük egy természetes módon szerveződő ökumenikus imaközösséget alakított, melynek ő lett a vezetője – tiszteletben tartva a más felekezetek hagyományait, ám megőrizve református hitvallását –, így alapította meg az Erdélyi Gyülekezetet. A hetvenes évek elején „a palástot levették róla”, ő mégis tovább szolgált és erősítette a belmissziót. 1987 és 1990 között sok ezer menekültön segített: ruhával, élelemmel, lakás- vagy munkalehetőség közvetítésével, illetve állandó lelki gondozással. Németh Géza a menekültek érdekében rendszeresen felkereste a hatóságokat, politikusokat mozgósított és kérte a sajtó segítségét is, egészen az amerikai kongresszusig jutott el. 1988-ban a Zsinati Tanács korábbi büntetése alól mentesítette, ám a teljes rehabilitációja mind a mai napig nem történt meg.