A fontos kérdésekben a magyar kormány álláspontjának kialakításánál a magyar érdekekből kell kiindulni – hangsúlyozta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója Dunaújvárosban. Bakondi György emlékeztetett: 2010 óta több alkalommal indított a kormány nemzeti konzultációt, s ezek mindegyike nagyon hasznos volt, hiszen egyrészt a Fidesz–KDNP politikusai a fórumokon találkozhattak a lakossággal, másrészt az éppen aktuális kérdésekben az emberek véleményt nyilváníthattak, és ezzel formálhatták a kormánypártok politikáját.
Úgy vélte, hogy
amennyiben nemzeti egyetértés alakul ki bizonyos kérdések megítélésében, akkor a magyar kormány magabiztosabban tud politikai döntéseket hozni,
harcot folytatni az Európai Unión belül vagy éppen az ukrajnai háború mielőbbi befejezése érdekében. – Nem akarunk részesei lenni egy gazdasági hidegháborúnak – fogalmazott a főtanácsadó, hozzátéve: nem akarják, hogy elzárják az országot akár termelői kapacitásoktól, akár nyersanyagoktól, akár energiaforrásoktól.
Ez nagyon komoly vitákat eredményez, Magyarország megítélését sok tekintetben Nyugat-Európa-szerte negatívan befolyásolja, mégis úgy gondolják, hogy ez a helyes út, amelyet a magyar emberek a nemzeti konzultáción megerősíthetnek – mondta.
Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés fideszes elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány egyedülálló módon, minden fontos döntés előtt megkérdezi az emberek véleményét, hiszen az ezeket követő döntések a lakosok életét alapvetően befolyásolják.
Úgy vélte, hogy jelenleg a válságok korát éljük, és ilyen esetekben különösen fontos az, hogy az egyetértési pontokat közösen megtaláljuk. A nemzeti konzultáció szerinte ezt szolgálja.