Megindította a Békés Vármegyei Kormányhivatal a törvényességi felügyeleti eljárást az orosházi önkormányzat ellen, ahol máig nem választottak alpolgármestereket, nem fogadták el a szervezeti és működési szabályzatot, és az önkormányzat bizottságait sem állították fel – tájékoztatta a kormányhivatal az MTI-t.
Az önkormányzattól a mulasztásos törvénysértés megszüntetésével, a képviselő-testület megalakulásával összefüggésben soron kívül információt kértek, a jegyzőnek pedig jogi iránymutatást adtak. Az időközben meghozott jogsértő polgármesteri határozatokkal kapcsolatosan pedig törvényességi felhívással éltek.
Mulasztásos törvénysértés esetén a kormányhivatal – határidő szabása mellett – törvényességi felhívásban hívja fel az önkormányzat figyelmét a jogszabályi kötelezettségek betartására, az esetleges jogszabálysértő állapot megszüntetésére.
Orosházán október 11-én tartották az alakuló ülést, a képviselők többsége az eskütétel után nem szavazta meg a napirendet. November 5-én hosszú, személyeskedéstől sem mentes vita után sem tudták megszavazni a korábban érvényben lévő napirendet, majd a Fidesz–KDNP-frakció hat tagja és a Közösen Orosháza Városáért – korábban jobbikos – színeiben politizáló Szabó Ervin elhagyták az üléstermet, így a testület határozatképtelenné vált. Két nappal később újabb rendkívüli ülést hívott össze a polgármester, ahol egyórás vita után nyolc igen szavazattal megszavazták, hogy egyebek mellett az alpolgármester-választás és a bizottságok megválasztása lekerüljön a napirendről annak ellenére, hogy így fenntartják a mulasztásos törvénysértést.
Szabó Ervin akkor azt mondta a városvezetőnek:
mindaddig, amíg előzetesen nem küldi meg, mit akar, kit javasol, le fogjuk venni napirendről, ezt vegye figyelembe, polgármester úr.
Ezután nyolc igen szavazattal megszavazták a Fidesz–KDNP indítványát a szervezeti és működési szabályzatról (szmsz), amely szerint a testület a módosítást november 24. és 29. között a polgármester által összehívott rendes képviselő-testületi ülésen vitatja meg. A képviselő-testület ezután több kérdésben egyhangú döntést hozott.
Egyebek mellett arról, hogy benyújtanak csaknem 300 millió forintos rendkívüli támogatási igényt, 2025-re pedig 600 millió forintos likviditási hitelt igényelnek folyószámla-hitelkeret formájában.
November 21-re közmeghallgatással egybekötött rendkívüli ülést hívtak össze, amelyen napirendi pontként szerepelt az szmsz megtárgyalása. Az ülés azonban határozatképtelen volt a Fidesz-frakció és Szabó Ervin távolmaradása miatt, végül csak lakossági fórumot tartottak.
A június 9-i önkormányzati választás eredményeként az orosházi képviselő-testületbe hat Fidesz–KDNP-s, öt Válaszd Orosházát!–DK–Momentum–MSZP–Párbeszéd – Zöldek, két Közösen Orosháza Városáért és egy Mi Hazánk színeiben politizáló képviselő jutott be.