– Minden területen tudtunk előrelépni – jelentette ki Hankó Balázs, mikor az Origó az elmúlt időszakról kérdezte. – A magyar egyetemek a nemzetközi rangsorokban jelentős fejlődést mutatnak, 12 egyetem van a világ legjobb öt százalékában. Ez a szám öt évvel ezelőtt még csak hét volt – ismertette a miniszter. Majd példákat is említett: a Semmelweis Egyetem a legjobb egy százalékban van valamennyi egyetem között, a kardiológia területén pedig a 31. a világon. Az Állatorvostudományi Egyetem az első százötvenben van a szakterületén. A Debreceni Egyetem pedig az elmúlt években négyszáz helyet lépett előre.
A miniszter azonban felhívta a figyelmet egy problémára is: van egy mérőszám, amiben alulteljesítünk, pedig enélkül minden egyetemünk előrébb lenne, a Semmelweis benne lenne a száz legjobb egyetem között.
Ez pedig a reputáció – más néven a Brüsszel-faktor –, amikor ideológiai alapon adnak pontot az egyetemeknek
– hangsúlyozta Hankó Balázs. Hozzátette: a magyar egyetemek ettől függetlenül vonzóak, hiszen immár második éve több mint százezren nyernek felvételt, minden második diák vidékre.
Jelentősen megnőtt a műszaki, természettudományi, informatikai, agrár-, orvos-egészségtudományi, tanári pályára felvettek száma
– emelte ki a miniszter, aki szerint mindezt úgy értük el, hogy közben szakképzési nagyhatalom is lettünk. Minden második diák duális szakképzésben vesz részt – tette hozzá.
A kibővített ösztöndíjrendszer mellett Hankó Balázs fontosnak nevezte az új, január 1-től induló, négymillió forintos, nullaszázalékos kamatozású munkáshitelt, amit a fiatalok a céljaiknak megfelelően szabadon költhetnek el az itthoni munkavállalásért cserébe.