Habár Novák Katalin megítélése 2024 februárja óta egyértelműen negatív, ezt megelőzően azonban kiemelkedően népszerű volt Magyarország első női államfője. Köztársasági elnökként jelentős diplomáciai erőfeszítéseket tett az ukrajnai háború békés lezárására, mindemellett igyekezett pozitív irányba tolni az ukrán–magyar kapcsolatokat, amikor a napi szinten légitámadás által sújtott Kijevbe látogatott 2023 augusztusában. További fontos gesztus volt részéről Izrael felkeresése, miután a zsidó államot történetének egyik legsúlyosabb terrortámadása érte 2023 őszén. Aztán 2024 elején minden megváltozott.
Novák Katalin lemondása
Február másodikán a 444.hu balliberális hírportál írta meg, hogy Novák elnöki kegyelemben részesítette K. Endrét, a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesét, aki a bíróság ítélete szerint az intézmény pedofíliáért perbe fogott igazgatójának próbált segíteni abban, hogy az eltussolhassa ügyét. Ezt az információt egy jogász küldte el a médiának, hamarosan pedig felbukkant a nyilvánosságban Magyar Péter, Varga Judit igazságügyi miniszter volt férje, aki korábban a Diákhitel Zrt. vezérigazgatója volt. Novák Katalin – akkor és mindmáig – következetesen tartózkodott attól, hogy részletesen beszámoljon döntése hátteréről, végül február 10-i televíziós beszédében beismerte hibáját, bocsánatot kért és lemondott.
Államfőválasztás
Magyarországon a köztársasági elnököt az Országgyűlés választja, amelyhez a képviselők kétharmadának szavazata szükséges. Tekintettel arra, hogy a kormánypártok kétharmados többséggel rendelkeznek a parlamentben, várható volt, hogy a Fidesz–KDNP jelöltje elnyeri a tisztséget.
Sulyok Tamásnak, az Alkotmánybíróság korábbi elnökének jelölését február 24-én Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető jelentette be, két nap múlva pedig az Országgyűlés megszavazta a pályáját ügyvédként kezdő jogászt a legfőbb közjogi méltóság pozíciójába.
Sulyok Tamás 1980-ban szerzett jogi diplomát a szegedi József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Bírósági fogalmazóként kezdte pályáját a Csongrád megyei bíróságon, 1991-ig jogtanácsosként, majd 2014-es alkotmánybíróvá választásáig ügyvédként dolgozott. 2016 áprilisától, Lenkovics Barnabás utódjaként az Alkotmánybíróság elnökének nevezte ki az Országgyűlés. Köztársasági elnöki beiktatására 2024 márciusában került sor.