Sulyok Tamás: Temesvár örökre a szabadság szimbóluma marad

A mai szabad Románia Temesváron fogant, Tőkés Lászlónak, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökének elévülhetetlen érdemei vannak Románia szabadságának visszanyerésében, a népsanyargató diktatúra lebontásában – hangoztatta Sulyok Tamás szombaton, az 1989-es népfelkelés 35. évfordulója alkalmából a temesvári Új Ezredév Református Központban megrendezett gálaesten.

Forrás: MTI2024. 12. 15. 6:35
SULYOK Tamás
Sulyok Tamás köztársasági elnök beszédet mond az 1989-es népfelkelés 35. évfordulója alkalmából a temesvári Új Ezredév Református Központban megrendezett gálaesten 2024. december 14-én. Fotó: Bruzák Noémi Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök felidézte: a szabadság megélése ott kezdődött, hogy a temesváriak – magyarok és románok együtt – megvédtek egy magyar családot, sorfalat alkottak, hogy együtt védjenek meg egy magyar lelkészt és ezzel egy olyan folyamatot indítottak el, amelynek hatására megdőlt a népnyúzó Nicolae Ceausescu terrorállama, megbukott az embertelen kommunista rendszer.

Rámutatott: Tőkés László temesvári lelkészként már évekkel korábban elkezdett közösséget építeni, beszélni „a szólni nem tudók helyett, és a szólni nem merők nevében is”. 

Bátor kiállására, szókimondására mások is felfigyeltek, a belvárosi református templom zarándokhellyé vált, már nemcsak reformátusok és nemcsak magyarok közösségévé, amely már a kommunista titkosrendőrséggel, a hírhedt Securitatéval is szembe mert szegülni.

Megállapította: Tőkés László bátor kiállása fogta közösségbe Temesvár népét, az ő szilárd ellenállása nyomán robbant ki a felkelést, amely elsöpörte a diktatúrát.

Az emberek évtizedek terrorja és elnyomása után ismét magukra találtak. De még közelebb kerülünk az igazsághoz, ha azt mondjuk, egymásra. Szomszéd a szomszédra, egyetemista a munkásra, román a magyarra, református a katolikusra, ortodox a baptistára és fordítva

– emlékeztetett Sulyok Tamás.

Kiemelte: a román–magyar közös történelmet jó néhány fekete folt tarkítja ugyan, de hiba lenne csupán ezekre fókuszálni. A két nép ugyanis nemcsak egymás mellett, hanem sokszor együtt élte meg történelmét, amelynek kiemelkedő pillanata volt a románok és magyarok 1989-es temesvári összefogása, bátor kiállása.

A szabadság közös. Nincs külön román szabadság és nincs külön magyar szabadság

– szögezte le Sulyok Tamás. A közösségnek, az összefogásnak, az összetartásnak nincs alternatívája – tette hozzá.

Temesvár eszménye arra tanít, hogy az igazságért kötelességünk küzdeni, hogy mindig tegyük meg, amit megtehetünk. Nem hagyhatjuk, hogy belénk fojtsák a szót

– hangsúlyozta az államfő a megemlékezésen.

Borítókép: Sulyok Tamás köztársasági elnök beszédet mond az 1989-es népfelkelés 35. évfordulója alkalmából a temesvári Új Ezredév Református Központban megrendezett gálaesten 2024. december 14-én (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.