A Gazprom leállítja a gázszállítást Moldovába

A Gazprom bejelentette, hogy 2025. január 1-jétől leállítja a gázszállítást Moldovába, fizetési kötelezettségek elmulasztása miatt. Ez azonban az Ukrajna általi gáztranzit leállításával egy időben történik, ami újabb energiaválságot okozhat a térségben.

2024. 12. 28. 20:13
Vlagyimir Putyin és Alexei Miller a Gazprom vezetője. Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazprom értesítette a Moldovagaz vállalatot, hogy a fizetési késedelem a szerződés súlyos megszegése, ezért a gázszállítás leállítása addig tart, amíg a Gazprom írásban nem értesíti a Moldovagazt az ellenkezőjéről.

A cég közleménye nem említi, hogy Ukrajna ugyanekkor leállítja az orosz gáz tranzitját saját területén keresztül Európába. Moldova már két éve nem vásárol gázt közvetlenül a Gazpromtól, energiaellátása azonban továbbra is nagymértékben függ Moszkvától és Vlagyimir Putyin orosz elnöktől.

Moldova évente mintegy egymilliárd köbméter gázt vásárol Európából, ami lehet orosz eredetű is, de nem a Gazprommal kötött szerződés része.

A Dnyeszter Menti Köztársaság viszont kétmilliárd köbméter orosz gázt kap tranzitként Ukrajnán keresztül. Ez a gáz részben a Moldovai Állami Hőerőművet is ellátja, ami Moldova elektromosenergia-ellátásának 90 százalékát biztosítja. 

Moldova nem ismeri el a Dnyeszter Menti Köztársaságnak szállított gázért járó tartozásokat.

A Dnyeszter Menti Köztársaság (DMK) egy de facto független állam Moldovában, a Dnyeszter folyó bal partján. 1990-ben kiáltotta ki függetlenségét, de nemzetközileg el nem ismert. Oroszország jelentős katonai jelenlétet tart fenn a térségben. A DMK gazdasága erősen függ Oroszországtól, és oroszbarát politikát folytat. A lakosság többsége oroszul beszél és orosz identitásúnak vallja magát. Moldova és a DMK között tartós politikai feszültség uralkodik.

Ukrajna január 1-jétől leállítja az orosz gáz tranzitját, ami aggodalmat kelt a térségben. Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico már többször szankciókkal fenyegetőzött, azonban ukrán energiaipari források szerint ez nem veszélyezteti az ország energiaellátását, mivel más szomszédos országok át tudják venni a szlovákiai tranzit szerepét. 

Az orosz–ukrán háború jelentősen befolyásolja az európai gáztranzitot. Oroszország mint jelentős földgázexportőr korábban Ukrajnán keresztül szállította gázát Nyugat-Európába. A háború kitörése óta azonban jelentősen visszaesett a szállított mennyiség.

Van vevő az orosz gázra

Tanulságos, hogy miután az orosz Gazprom és az osztrák OMV között megszakadtak a gázszállítások, más helyi kereskedők azonnal felvásárolták az érintett mennyiséget – hívta fel a figyelmet a fejleményekre közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett: időről időre felmerül, hogy a régiónknak azért kellene teljesen leválnia az orosz gázról, mert drágább az alternatív forrásoknál. – Ha ez így lenne, akkor mégis mivel magyarázható, hogy a szállítási kapacitásokra azonnal lecsapnak a piaci szereplők? – tette fel a kérdést a szakértő. Hortay Olivér jelezte: a kereskedők pénzt akarnak keresni, és azt csak olcsó beszerzéssel és drága értékesítéssel lehet. Ezért csaptak le az orosz gázra. 

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök és Alexei Miller, a Gazprom vezetője (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.