A régiónak szüksége van orosz gázra

A piaci szereplők azonnal lecsaptak azokra a kapacitásokra, amelyek felszabadultak az Ausztriába irányuló orosz gáz szállításának leállítása után. Magyarország álláspontja továbbra sem változott: szükség van a versenyképes áron elérhető orosz gázra.

2024. 11. 26. 5:37
Illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Tanulságos, hogy miután az orosz Gazprom és az osztrák OMV között megszakadtak a gázszállítások, más helyi kereskedők azonnal felvásárolták az érintett mennyiséget – hívta fel a figyelmet a fejleményekre közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője emlékeztetett: időről időre felmerül, hogy a régiónknak azért kellene teljesen leválnia az orosz gázról, mert drágább az alternatív forrásoknál. – Ha ez így lenne, akkor mégis mivel magyarázható, hogy a szállítási kapacitásokra azonnal lecsapnak a piaci szereplők? – tette fel a kérdést a szakértő. Hortay Olivér jelezte: a kereskedők pénzt akarnak keresni, és azt csak olcsó beszerzéssel és drága értékesítéssel lehet. Ezért csaptak le az orosz gázra. 

orosz gáz
Versenyképes áron érkezik hazánkba az orosz gáz
Fotó: Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images

November közepén jött a hír, hogy megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába. Az osztrák gázimport nyolcvan százalékát oroszországi szállítások fedezék. A leállítás mögött az OMV és a Gazprom között kialakult jogvita állt, amely az OMV javára hozott 230 millió eurós kártérítés megítélésével zárult a minap egy választott bíróság előtt. Az olajcég az odaítélt összegből tervezte fedezni a folyamatban lévő orosz gázszállításokat. A társaság jelezte egyúttal azt is, hogy felkészült az orosz gázszállítások leállítására. A vállalat közölte: Ausztria más beszállítókat talált, és a tél elején a gáztárolók mintegy kilencven százalékban megteltek. Ez a mennyiség önmagában körülbelül egy évre tudja fedezni az ország felhasználását. Az alternatív gáz Norvégiából, Ausztria saját termeléséből vagy cseppfolyósított földgáz formájában, Németországon vagy Olaszországon keresztül, hajóval érkezik.

Versenyképes árat biztosít a Gazprom az orosz gázra

Magyarország álláspontja nem változott, szükség van az orosz gázra. Októberben ezért kiegészítő kereskedelmi szerződést írt alá a magyar MVM és az orosz Gazprom vállalat. Ennek köszönhetően továbbra is versenyképes áron érkezik majd az orosz földgáz Magyarországra. Erről Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter számolt be még a megállapodás után. Kiemelte: a magyar kormánynak az a feladata és kötelessége, hogy az ország energiaellátása egyrészt hosszú távon biztonságban legyen, másrészt pedig ez olyan versenyképes áron történjen, amely lehetővé teszi a rezsicsökkentés eredményének fenntartását. Szerinte a földgázellátás esetében erre a két szempontra a garancia:

  • Magyarország és Oroszország, 
  • illetve Magyarország és a Gazprom együttműködése

Az ellátás biztonságát a 2021-ben 15 évre megkötött hosszú távú szerződés, az árak versenyképességét pedig azok a folyamatosan megkötött kiegészítő kereskedelmi szerződések jelentik, amelyek csökkentik a megvásárolt földgáz árát. Ennek a gyakorlatnak köszönhetően idén versenyképes áron 6,7 milliárd köbméter orosz eredetű földgáz érkezik Magyarországra.

Szijjártó Péter többször felhívta arra is a figyelmet, hogy a fő politikai döntéshozók Európában úgy tekintenek az energiaellátás kérdésére, mintha az ideológiai jellegű lenne. Ennek következtében az európai vállalatoknak a gázért háromszor, az áramért ötször magasabb árat kell fizetniük amerikai versenytársaiknál. A miniszter emlékeztetett arra is, hogy az oroszok eddig minden szerződést betartottak, a szállítások időben érkeztek, és amikor pótlólagos mennyiségekre volt szükségünk, meg tudtunk állapodni erről. Ráadásul eddig nem kaptunk jobb ajánlatot az orosz partnerekéhez képest. Senki sem állt elő olcsóbb vagy megbízhatóbb forrással. 

Az sem mellékes, hogy ha az Oroszországgal való együttműködést a magyar fél felváltaná valaki mással, akkor fizikailag nem tudná az országot teljes egészében ellátni, mert nem áll rendelkezésre alternatív infrastruktúra, és ez többe kerülne.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.