Önmagában nem értelmetlen, hogy az állampolgároknál három napra elegendő vészhelyzeti készletek legyenek, az a fontos, hogy az erre való felhívást milyen narratívába illesztik be – mondta el lapunknak Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő.
Az, hogy legyen egy háztartásban három vagy akár több napra elég víz- és élelmiszerkészlet, nem ördögtől való. A probléma az, ha ezt a felhívást egy teljes háborús narratívába helyezik, tudatformálást hajtanak végre az embereken
– jelentette ki a szakértő. Hozzátette, ennek a tudatformálásnak az egyik kulcseleme, hogy a brüsszeliták azt állítják, Európa háború küszöbén áll.
A probléma az a narratívaépítés, miszerint Oroszország következő célpontja Ukrajna után Európa lesz. Ez a megállapítás ugyanis köszönő viszonyban sincs a tényekkel, a valósággal
– tette hozzá Demkó Attila, aki szerint jelen helyzetben egyértelműen arról van szó, hogy az uniós vezetők európai erőforrásokat próbálnak mozgósítani, de nem Európa, hanem Ukrajna védelmére.
Teljesen összemossák azt, hogy Ukrajna védelme az Európa védelme is egyben. Pedig ugye a valóságban Ukrajna ugyan egy megtámadott ország, de nem európai uniós tag, vagyis védelmi kötelezettsége az Európai Uniónak nincs feléje
– mondta el a szakember. Demkó Attila elárulta, a megfigyelése szerint az egész narratívaépítés arról szól, hogy alaposan ráijesszenek az európai lakosságra, azt állítva, a háború küszöbén állunk.
Ez narratívaépítés, hisztériakeltés, aminek az oka nyilván az is, hogy legyen támogatottsága a fegyverkezésnek. Ami ennél is nagyobb baj, hogy irracionális félelmek vannak Európa vezetőiben, akik teljesen elszakadtak a valóságtól. A lehető legrosszabb az, hogy valószínűleg maguk is elhiszik, ilyen fenyegetés van Európa ellen
– zárta a beszélgetést a biztonságpolitikai szakértő.
Amint arról már korábban beszámoltunk, az Európai Bizottság szerdán tette közzé azt a harminc konkrét javaslatból álló listát, amellyel az uniós tagállamok fokozhatják felkészültségüket. A javaslat szerint a blokk lakosainak legalább 72 órára elegendő erőforrással kell rendelkezniük az önellátáshoz, arra az esetre, ha elvágnák őket az alapvető szolgáltatásoktól.