A kormány a mai napon benyújtja az Országgyűlésnek a különleges jogrend visszavonásáról szóló előterjesztést, a T. Ház június közepén vitathatja meg és fogadhatja el a törvényjavaslatot – jelentette be kedd délután Orbán Balázs. A Miniszterelnökség államtitkára bocsánatkérésre szólította fel mindazokat, akik diktatúrát és autokráciát vizionáltak Magyarországon.
Az államtitkár elmondta:
két külön törvényjavaslatról van szó, az egyik a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény hatályon kívül helyezéséről és a veszélyhelyzet megszüntetéséről szól, a másik pedig az ezzel összefüggő átmenti szabályokat tartalmazza.
– Június közepén tehát megszűnhet a veszélyhelyzeti jogrend Magyarországon – mondta Orbán Balázs. Kiemelte,
amikor március közepén rendkívüli jogrendet léptetettek életbe, akkor helyesen jártak el, Magyarország gyorsan és eredményesen lépett, így sikerült a járvány elleni védekezés első szakaszát sikeresen zárnunk.
– Mind az emberéletek, mind az emberi egészésg és a gazdaság megóvásában sikereket értünk el – szögezte le az államtitkár.
A járvány elleni védekezés nem szűnt meg, az továbbra is a feladatunk. ám ahhoz nem lesz szükség különleges jogrendre
– mondta Orbán Balázs, hozzátéve, hogy a védekezés első szakaszához viszont ez elengedhetetlen volt.
Az államtitkár kitért arra, hogy mi lesz a sorsa azoknak az átmeneti jogszabályoknak, amelyeket a védekezés idején hozott a kormány. A több száz oldalas törvényjavaslatból néhány példát is hozott.
- Az operatív törzs fennmarad és a járvány második hullámára való felkészülést írányítja
- Az egészségbiztosítási és családtámogatási ellátások meghosszabbítása július elsejéig tart
- A közterületi parkolás ingyenessége szintén július elsejéig tart
- Az adokedvezmények határideje szintén július elseje
- A hiteltörlesztési moratórium december 31-ig marad hatályban
- A kórházparancsnoki rendszert, amelynek kiépítésére szintén a védekezés első szakaszában került sor, megtartja a kormány
- Az állami tisztviselők külföldi utazási tilalma megszűnik
- Az érintéssel történő bankkártyás fizetés limitjének 15000 forintra történő emelése megmarad
- A magyar jogrendben található egészségügyi válsághelyzet intézménye megerősödik és ezzel a jogintézménnyel tudja kezelni a kormány a járvány esetleges második hullámára való felkészülést
Az államtitkár szerint tehát nem lesz szükség egy újabb rendkívüli jogrend kihirdetésére, ha az Országgyűlés támogatja a kormány ezen javaslatát.
– Ha a parlament támogatja a benyújtott törvényjavaslatot, akkor olyan helyzet áll elő, hogy az egészségügyi válsághelyzet intézményén keresztül – ami az egészségügyi törvényben kerül elhelyezésre – meg fogjuk tudni hozni azokat a szabályokat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy eredményesen védekezzünk a járvány ellen.
Jelenlegi tudásunk szerint nem lesz szükség újabb rendkívüli felhatalmazás kérésére
– válaszolta a Magyar Nemzet azon kérdésére az államtitkár, hogy a helyzet romlása esetén szükség lehet-e a különleges jogrend újboli bevezetésére.
Kérdésünkre az államtitkár közölte, hogy a rémhírterjesztésről szóló jogszabály fennmarad, ám annak tényállási eleme, hogy csak a különleges jogrend idején lehet alkalmazni, így a veszélyhelyzet megszűnésével az nem alkalmazható.
A kórházparancsnoki rendszer kapcsán kérdésre válaszolva az államtitkár kiemelte: a törvényjavaslat elfogadása kapcsán a rendszer határidő nélkül fennmarad. Ez azt jelenti, hogy a kórház irányításával összefüggő egészségügyi kérdésekért továbbra is az általános szabály szerint az igazgatók, főigazgatók felelősek és a kórházparancsnokok pedig az operatív ellátási kérdésekben lesznek ügydöntő pozícióban. – A kórházparancsnoki rendszer bevált – közölte Orbán Balázs.