A fahéj segíthet a diabéteszes betegeknek

A fahéjjal megfűszerezett étrend kiegészítőket használóknál látványos javulást tapasztaltak.

Betegszoba.hu
2013. 09. 13. 4:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Annals of Family Medicine szeptember 9-ei internetes kiadásában megjelent kutatásukban a pamonai Western University of Health Sciences munkatársai kimutatták, hogy a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőt szedő 2-es típusú cukorbetegek alacsonyabb éhgyomri plazma glükózszinttel rendelkeztek, mint azok, akik nem szedtek ilyen kiegészítőt.

Az áttekintésből az is kiderült, hogy a fahéj a szív egészségének számos fontos jellemzőjét is javította: csökkentette a totál koleszterin, a rossz LDL koleszterin és a triglicerid szintjét, és növelte a jó HDL-kolesztrin szintjét.

A vizsgálatban a kutatók 10 randomizált kísérlet eredményeit elemezték, amelyekben összesen 543 2-es típusú diabéteszes beteg vett részt. A kutatások a napi 120 mg - 6 gramm dózisú fahéjtartalmú étrend-kiegészítő tablettát szedő betegeket hasonlították össze 18 héten keresztül olyanokkal, akik nem szedtek ilyen kiegészítőt. A 10 kutatás közül hatban a legnépszerűbb étrend-kiegészítőt, a Cinnamomum cassiát használták, amit étkezés előtt, alatt vagy után kellett bevenniük az alanyoknak.

„Amikor összegeztük az összes kísérlet eredményét, kiderült, hogy a 2-es típusú diabéteszes betegekben az étrend-kiegészítő előnyösen hatott a vércukor és a koleszterinszintekre” – foglalta össze az eredményeket a kutatás vezetője, Olivia Phung.

Az előzetes kutatásokból kiderült, hogy a fahéjban a cinnamaldehid nevű anyag felelős az előnyös egészségügyi hatásokért. Azt egyelőre nem tudják pontosan a szakértők, hogyan javítja a fahéj a vércukorszintet, az azonban valószínű, hogy ez az anyag az inzulin felszabadítását és hatását stimulálja, és az inzulinaktivitás fokozása révén javítja a vércukor kontrollt.

Több gyümölcs, különösen áfonya, alma és szőlő fogyasztása csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, ám a gyümölcslének nincs ilyen hatása – állapította meg egy friss nemzetközi kutatás.

 

Különösen idősebb korban, 50 év felett ajánlott nagyon odafigyelni arra, hogy az ember mit eszik, iszik. Az egyszerű víz, a diófélék, a kelkáposzta, a lenmag és a frissen elkészített ételek csodára lehetnek képesek.

 

Egyedül a kor az, ami ellen nem tehetünk a cukorbetegség megelőzésének érdekében. Még az örökletességnek sem kell érvényesülnie, ha hajlandók vagyunk egészséges életmódra váltani.

 

Az étkezések utáni negyedórás séta megelőzheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását az idős embereknél. A több rövid gyaloglás éppoly hatásos, mint a napi egy hosszú – mutatta ki egy amerikai tanulmány.

 

A testmozgás a fiatalabb betegekre is jó hatással lehet: egy kilenc hónapos aerobik- és állóképességet javító edzésprogram számottevően javíthatja a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők életminőségét. Az állandó stressz ludas a diabétesz kialakulásában.

 

A nyers, pörköletlen kávébab természetes kivonata hatékony eszköz lehet a diabétesz miatt ingadozó vércukorszint szabályozására.

 

A mozgásszegény életmód és az egészségtelen táplálkozás akár cukorbetegséghez is vezethet. Az említett betegség igen alattomos, szépen csendben, fájdalom nélkül képes tönkretenni a kis- és nagy ereket, majd az egyes szerveket. Ma hétszázezer cukorbeteg van Magyarországon, és a számuk rohamosan nő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.