Ez az egyik legjobb immunerősítő koronavírus-járvány idején

Az elmúlt egy évben fókuszba került a betegségek elkerülése és az immunrendszer felturbózása.

null

A Covid–19-járvány miatt az elmúlt egy évben fókuszba került a betegségek elkerülése és az immunrendszer felturbózása. Ezt a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelen és a helyes táplálkozáson túl rendszeres immunerősítő mozgással érheti el.

Lényeg a rendszeresség

Már az alacsony intenzitású, de heti többszöri mozgás is előnyös lehet a szervezetnek, rövid és hosszú távon egyaránt. Számos mechanizmus révén javítja a test működését – például az edzés közbeni izom-összehúzódások citokin molekulákat szabadítanak fel, amelyek szabályozzák az immunsejtek aktivitását. A védőpajzs erőssége pedig nemcsak a betegségek kivédésében, hanem akár a szervezet védőoltásra adott immunválaszában is szerephez juthat. Vagyis egyszerűen fogalmazva: az edzés ajándék a testnek, hiszen biztosítja annak hosszú távú, védett működését.

Az orvosok mellett a táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek is egyetértenek abban, hogy már a legalább heti öt napon megtörténő, mérsékelt intenzitású mozgás is bizonyítottan támogatja az immunrendszert, csökkenti a gyulladásos folyamatokat, javítja a vércukorszintet, elősegíti az egészséges testsúly fenntartását/elérését, valamint a hosszú életet.

Már az alacsony intenzitású, de heti többszöri mozgás is előnyös lehet a szervezetnek
Fotó: Pixabay

Le a felesleges teherrel

A szervezet a számára nem megfelelő mennyiségű testmozgás miatt nem tud optimális kapacitással működni. Amikor ugyanis nem vagyunk elég aktívak, csökken a leukociták (az immunrendszert a fertőző betegségektől védő fehérvérsejtek) ereje, amitől az általános immunreakciók gyengülhetnek. Vagyis: minél többször mozgunk egy héten, testünk annál felkészültebb lesz a különböző betegségekkel szemben. Nem beszélve arról, hogy a mozgáshiány könnyen elhízáshoz vezet, ami amellett, hogy növeli a különböző egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát, jelenleg a Covid–19-hez köthető komplikációk és halálesetek egyik fő kockázati tényezőjét is jelenti!

Lehet-e túl sok a jóból?

Egyesek szerint a túlzásba vitt, túl nagy intenzitású edzések viszonylag rövid ideig, de okozhatják az immunrendszer alulműködését, bár erről jelenleg is vita folyik a szakemberek között. Nos, ha reálisak akarunk lenni, akkor az ilyen típusú, kemény edzések kizárólag az élsportolókra jellemzőek, míg az átlag felnőttlakosság inkább a mérsékelt, esetleg közepes intenzitású – vagy sajnálatos módon a semmilyen – mozgás híve.

A teljes cikk és immunerősítő receptek IDE kattintva találhatóak!

A borítókép illusztráció

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.