Galette, a bármivel tölthető francia pite

A galette tulajdonképpen nem más, mint egy omlós tésztából kialakított fészek, amely megannyi töltelék elrejtésére alkalmas.

null

A különféle piték és lepények sokunk kedvencei, számtalan módon és egész évben készítjük, mindig az adott szezonális alapanyagokat főszereplővé téve. A klasszikus változatok mellett üdítő újdonságot jelenthet a franciák bármivel tölthető pitéje, a galette – írja a Mindmegette.

Egy kis galette-történelem

A galette története a régmúltra tekint vissza. Feltételezhetően már a neolitikum idején készítettek olyan vékony tésztaféléket, amelyek megsütéséhez elegendő volt egy tűz által felmelegített kő. A kerek, palacsintára emlékeztető tésztára kerülő alapanyagok megjelenése és a tészta széleinek felhajtása már csak idő kérdése volt. Ennek a cifrább tésztának is elegendő volt a meleg kő adta hő, és az eredmény messze felülmúlta az önmagában megsütött tészta kínálta élvezeti értékét.

Franciaországban többféle fajtája is létezik. A legismertebb a Normandiában és Bretagne-ban vízkeresztkor készített Galette des Rois, amely a három királyok érkezésének megünneplésére készített édesség.

Gyökerei a római kor Saturnalia ünnepére sütött süteményig nyúlnak vissza, amikor is a süteményben babot lelő rabszolga vált az adott nap királyává.

A Galette des Rois sütemény feltételezhetően már a XII. században ismert volt, és elég hamar elterjedt az is, hogy a tészta töltelékébe egy ezüstöt rejtettek el. Aki ezt meglelte, az lett a nap királya vagy királynője. A tortát manapság papírkoronával díszítve árulják, hogy a családi vacsora után a szerencsés, aki rálel a süteménybe rejtett kincsre – ma már leggyakrabban valamilyen műanyag vagy porcelán csecsebecsére – felvehesse méltó fejdíszét.

Galette-variációk

A francia galettek között felbukkan a mi palacsintánkra emlékeztető, főleg hajdinaliszttel készülő tészta is. Ilyen tésztába tekerik a méltán népszerű Galette Saucisse-t is, amely nem más, mint egy vastagabb palacsintatésztába csomagolt forró kolbász. Ebbe a típusú tésztába gyakorta töltenek különféle krémeket, sokszor kerül bele felvágott. Ami eltérést jelent még az omlós tésztás galette-tel szemben, az az, hogy itt a kisült tésztát töltik, míg az omlós tésztás galette-nél a töltelék együtt sül a tésztával.

Gyümölcsökkel töltve páratlanul izgalmas desszertet varázsolhatunk belőle
Fotó: unsplash

A variánsoktól függetlenül galette alatt leggyakrabban mégis a felül nyitott, omlós pitéket értjük.

Ez tulajdonképpen nem más, mint egy omlós tésztából kialakított fészek, amely megannyi töltelék elrejtésére alkalmas. A tészta sokféle elkészítése már eleve széles játékteret kínál, de a töltelékek változatossága és a galette méretének kialakítása újabb lehetőségeket tartogat. A galette rendkívül jól variálható, az előételtől kezdve a desszertig bármilyen fogásként elkészíthető.

A galette tésztája általában lisztből és vajból készített morzsa, amit vagy hideg vízzel, esetleg tejszínnel vagy tojássárgájával teszünk teljessé. Bevált trükk, hogy a víz vagy a tojás hozzáadása helyett, vagy azt kiegészítendő a tésztába egy kis tejfölt teszünk. A tejföltől rendkívül rugalmassá válik a tészta, a hűtési idő lerövidül, és a rugalmasságának köszönhetően a tészta könnyedén kezelhető, nem szakadozik, reped.

A galette tésztája nagyon jól variálható. A klasszikus fehérlisztes alap helyett teljes kiőrlésű lisztből, darált mandulából is készíthetjük a tésztát, gazdagíthatjuk fűszerekkel, hangolhatjuk a tölteléknek megfelelően.

Az édes töltelék esetében a tésztába tehetünk egy kevéske cukrot, a feltétnek szánt gyümölccsel, töltelékkel harmonizáló fűszert vagy durvára tört magokat (pl. diót, mandulát), esetleg mákkal is dekorálhatjuk, ízesíthetjük a tésztát. A magok nem csak az ízéhez járulnak hozzá, hanem izgalmas textúrát is teremtenek.

A teljes cikk ITT olvasható el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.