Fűszerek a mamának és a babának

A legtöbb várandós nő kívánja az ínyencségeket, a pikáns ízeket, ám a fűszerezéssel csínján kell bánni a várandósság idején.

null

Táplálkozás-egészségtani szempontból a fűszereket két csoportra oszthatjuk. Az egyik csoportba a lágy, úgynevezett zöldfűszerek tartoznak, amelyek sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, ezért ezeket várandósok és kisgyermekek is bátran fogyaszthatják. A kemény fűszerek csoportjába soroljuk a pikánsabb, csípősebb fűszereket, mint amilyen az erős paprika, a fekete bors, a chili, a mustár, a torma.

Ezekben a fűszerekben szintén sok ásványi anyag és vitamin van, de fokozzák a gyomornedv termelődését, és irritálhatják a nyálkahártyát, ezért túlzott fogyasztásuk várandósoknak és kisgyerekeknek nem ajánlott. A várandósság előrehaladtával az anatómiai változások miatt a gyomornedv elválasztása fokozódik. Ilyenkor mondjuk, hogy a kismamának „ég a gyomra”. A kemény fűszerek fogyasztásával ez az érzet fokozódhat.

A kismama már a várandósság első szakaszában fokozatosan alakítsa át az étrendjét, főként, ha előtte zsírosan és fűszeresen táplálkozott!

3 dkg ánizsmagot, 5 dkg édes köményt, 5 dkg koriander magot és 5 dkg fodormentát összekeverünk, ebből egy evőkanálnyit leforrázunk 3 dl vízzel, 5–10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Este, étkezés után fogyasszuk!

A fűszernövények összetevői az anyatejbe kerülnek. Elsősorban a markáns ízű, magas illóolaj-tartalmúak okozhatnak problémát
Fotó: PEXELS

Mértékkel érték

A zöldfűszereket tehát bátran ajánlhatjuk a kismamának és a nagyobb babáknak. A legtöbb zöldfűszer az étvágyra, az emésztésre, a bélműködésre és a vérkeringésre van jó hatással. Többségük fürdőkhöz, belélegzésre-inhalálásra, borogatásra, fertőtlenítésre is remekül használható. A zöldfűszerek egy részét gyógyteaként is fogyaszthatjuk.

Ezek a lágy, enyhébb fűszerek ugyan nem terhelik meg annyira a gyomrot, mint a kemény fűszerek, használatuknál a fő elv mégis a mértékletesség. Mindig keveset használjunk a fűszerből, hogy erőteljes illata, aromája ne vegye el az étel összetevőinek ízeit. Ha a kismamát kicsit is taszítja egy illat, akkor azt ne használja!

• nyákoldó hatású fűszerek: babérlevél, kapor, piros paprika

• étvágygerjesztők: borsikafű, petrezselyem, szurokfű, tárkony, szerecsendió, ánizs

• emésztésre hatók (puffadás ellen, görcsoldók): bazsalikom, borsikafű, rozmaring, kömény, szegfűszeg

• köhögésre: bazsalikom, kakukkfű, majoránna, szurokfű

• nyugtató hatású fűszerek: citromfű, majoránna, szurokfű

• immunerősítők: kakukkfű; babérlevél megfázás és influenza ellen; a bazsalikom izzasztó és lázcsökkentő hatású

• lábáztatáshoz: rozmaring

• a kakukkfű amellett, hogy használ bakteriális és vírusos fertőzések ellen, jó szélhajtó, köhögésre és fogínygyulladásra toroköblítőként is kiváló

• a szegfűszeg görcsoldó hatása mellett remek fájdalomcsillapító, például fogfájásra, aftára használhatjuk ecsetelőként

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.