A sérülékenyebb országokat jobban kell ellenőrizni

Egyetértettek az euróövezeti országok pénzügyminiszterei hétfői brüsszeli találkozójukon.

WA
2011. 11. 08. 6:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, a csoport elnöke közölte az ülést követő sajtótájékoztatóján. Hozzátette: ebből a szempontból kiemelten üdvözölték az Európai Bizottság döntését az olasz gazdaság ellenőrzésének erősítéséről, az Európai Központi Bank (EKB) bekapcsolódását, valamint az olasz vezetés döntését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakembereinek meghívásáról.

Olli Rehn pénzügyi biztossal együtt megerősítette, hogy az euróövezeti országok elegendőnek tartják a bejelentett olasz konszolidációs programot, amelynek része az államháztartási mérleg kiegyensúlyozása két éven belül, valamint szükség esetén pótlólagos intézkedések bevezetése is.

Juncker azt is elmondta: még érvényben van az euróövezeti országok vezetőinek múlt havi találkozóján hozott döntés, amelynek értelmében Görögország hozzájuthat a nyolcmilliárd eurós újabb hitelrészlethez. A luxemburgi politikus jelezte, hogy várakozásai szerint erre még ebben a hónapban sor kerül.

Garanciát kérnek a görögöktől

Azt is bejelentette, hogy egy levél formájában írásos garanciát kérnek az új görög kormány alapításában részt vevő pártoktól arra, hogy Athén tartja magát a Görögországot segítő csúcsdöntések idején tett vállalásaihoz.

A görög Evangélosz Venizelosz a brüsszeli találkozó után üdvözölte az ott elhangzottakat. Mint nyilatkozott, az euróövezeti miniszterek méltatták azt a döntést, hogy a két legnagyobb párt koalíciós kormányt hoz létre, és ennek egyik küldetése a múlt hónapban született megállapodás végrehajtása lesz.

Amint az említett levél megszületik, a nemzetközi pénzügyi trojka (az Európai Bizottság, az EKB és az IMF közös szakértőcsoportja) visszatér Görögországba, hogy megtárgyalja a készülő újabb nemzetközi támogatási program részleteit – emelte ki Venizelosz.

Rugalmasabb lesz az EFSF

Beszámoltak a hétfői találkozó résztvevői arról is, hogy jelentős előrelépést értek el az euró stabilitását biztosítani hivatott pénzalap (EFSF) szintén múlt hónapban elhatározott további reformjának részletezésében. Juncker azt reméli, hogy a munka nagy része még ebben a hónapban befejeződik, és még az idén meg is kezdődhet a változtatások gyakorlatba iktatása.

Az október 26-i csúcsértekezleten a tagországok vezetői arról döntöttek, hogy az EFSF-et a jelenleginél rugalmasabbá teszik, annak befektetői közé az unión kívüli szereplőket, köztük az IMF-et is bevonják, hatóerejét pedig megnövelik – számítások szerint ezermilliárd euróra.

A mostani találkozó után jelentették be, hogy a német és a francia pénzügyminiszter elfogadta az Európai Parlament felkérését, és kedden tájékoztatja az EP gazdasági bizottságát a miniszteri csoportban folyó munkáról és országaik helyzetéről. Ez az EP szerint eddig példátlan lépés (a soros elnökön kívüli tagállamok illetékeseinek meghallgatása) annak a megállapodásnak az eredménye, amelyet az EP és a miniszteri tanács az unión belüli gazdasági koordinációt fokozó hat új jogszabály jóváhagyási folyamatában kötött. A képviselők Wolfgang Schäubléval és François Baroinnal kötetlen módon, zárt ajtók mögött folytatnak beszélgetést.

Sajtóhírek szerint különtalálkozót folytatott hétfő este annak a tíz EU-tagországnak a pénzügyminisztere is, amelyek nem tagjai az euróövezetnek. A munkavacsorának az volt a célja, hogy ezek a tagállamok is egyeztessék álláspontjukat az őket érintő pénzügyi témákban. A megbeszéléssorozat kedden a teljes Európai Unió pénzügyminiszteri ülésével folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.