Építőanyag lesz a veszélyes hulladékból

A timföldgyártás melléktermékeként keletkező vörösiszap újrahasznosítására szolgáló eljárást fejlesztettek ki Ajkán.

BL
2011. 11. 30. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fináczy Gábor tájékoztatása szerint a mobil feldolgozóüzem évi ötvenezer tonna vörösiszap újrahasznosítására alkalmas. Ajkán ennek a kapacitásnak a tízszerese szükséges, mert a timföldgyárban évente mintegy félmillió tonna vörösiszap keletkezik. Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy a technológiát tovább tesztelik, hogy bebizonyítható legyen, gazdaságosan működtethető. Ebben a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. a fő partnerük, de terveik szerint Európa más, működő timföldgyáraiban is folytatnak majd próbaüzemet.

A Paratech Hungary Kft. tevékenységéhez egységes környezethasználati engedélyre van szükség, az eljárás a Közép-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségen folyamatban van. Hozzátette, hogy a veszélyes hulladék semlegesítése után keletkező anyag – amelynek a neve stabilizált bauxitszármazék (stabilized bauxite residue, SBR) – tesztelésébe az építőanyag-gyártókon túl bevonják az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft.-t, és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségét is.

Az ügyvezető szerint a kidolgozott eljárás tesztelése és a szükséges engedélyek beszerzése még éveket vehet igénybe, az újrahasznosítás során keletkező száraz, agyagszerű anyag többek között a tégla és cserépgyártás, valamint a betonelem- és térkőgyártás alapanyaga lehet. Fináczy Gábor elmondta, hogy a cég által kifejlesztett berendezés hosszú évek fejlesztőmunkájának eredménye, a hazai fejlesztés iránt jelentős a külföldi érdeklődés, mert a vörösiszap elhelyezése globális problémának számít. Közlése szerint a világ alumíniumgyárai évente több millió tonnányi ilyen anyagot termelnek, és helyeznek el tározókban.

A 2009-ben alapított Paratech Hungary Kft. egy a technológia kifejlesztésére létrehozott projektcég, amely eddig közel egymillió dollárt költött az újrahasznosításra szolgáló eljárás kifejlesztésére. A pénz nagy részét amerikai kockázati befektetők adták – mondta Fináczy Gábor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.