„Határozott intézkedésekre van szükség”

Kedd este Brüsszelben ülnek össze az euróövezet pénzügyminiszterei, hogy megvitassák a valutauniót ért válság hatásait. Komoly döntéseket várnak az üléstől.

Károly Gábor
2011. 11. 29. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vegyes érzelmek közepette ülhetnek asztalhoz az euróövezet pénzügyminiszterei. Korábban mindent elkövettek az Európai Unió vezető hatalmai annak érdekében, hogy megmentsék az eurót, valamint a teljes – 17 tagú – euróövezetet. Ennek érdekében tartják a mai napig „lélegeztetőgépen” Görögországot is. Azonban úgy fest, puhulni látszik az elhatározottság. A Welt am Sonntag című vasárnapi újság arról számolt be, hogy Angela Merkel német kancellár, valamint Nicolas Sarkozy francia elnök már meg is állapodott egy szűkebb értelemben vett euróövezetről.

Sokat várnak a tanácskozástól

Tehát komoly a nyomás az értekezleten részt vevő pénzügyminisztereken. Ezt fokozta a Fehér Ház szóvivője, Jay Carney is, aki az Egyesült Államok elnökének, Barack Obamának üzenetét közvetítette az EU vezetői felé. „Európának határozott intézkedésekre van szüksége, hogy kezelje ezt a problémát” – közölte a szóvivő, s hozzátette, hogy Európának „minden képessége megvan ehhez”.

A lengyel külügyminiszter némiképp elragadtatta magát Berlinben, mikor arról beszélt hétfőn, hogy Németországnak nagyobb vezetőszerepet kell vállalnia a válságkezelésben. „Önök teljes mértékben tudják, hogy senki más nem képes ezt megoldani” – mondta Radoslaw Sikorski.

„Valószínűleg én leszek az első lengyel külügyminiszter a történelemben, aki azt mondja: kevésbé tartok attól, hogy Németország ereje gyenge, mintsem félni kezdjek Németország inaktivitásától. Önök Európa nélkülözhetetlen nemzetévé váltak” – tette hozzá a lengyel külügyminiszter.

A kedd esti értekezlet fő témája – mely a hagyományoknak megfelelően megelőzi valamennyi európai uniós tagország pénzügyminiszterének szerdai találkozóját – várhatóan a valutaövezetet sújtó adósságválság lesz. Feltehetően döntenek arról, hogy Görögország hozzájut-e a számára megállapított hitelcsomag szeptember vége óta visszatartott nyolcmilliárd eurós részletéhez. A görög kormánynak szüksége van erre az összegre, ugyanis – ismét – félő, hogy fizetésképtelenné válik a déli állam.

A pénzügyminiszterek áttekintik a valutaunió más országaiban történt fejleményeket is, s tovább dolgoznak az euróövezeti stabilitási mechanizmus (EFSF) reformján, amelynek célja, hogy szükség esetén a jelenleginél jóval nagyobb mentőkeret álljon rendelkezésre a nehéz helyzetbe került tagországok támogatásához. Az EFSF jelenlegi névleges kapacitása 440 milliárd euró.

Eurókötvényekről döntés szerdán

Az euróövezet pénzügyminisztereinek tanácskozását követően szerdán valamennyi európai uniós tagország pénzügyminiszterei is asztalhoz ülnek. A szerdai értekezleten tárgyalják meg a következő év főbb közös gazdasági célkitűzéseit tartalmazó európai bizottsági jelentést – az úgynevezett éves növekedési programot –, valamint az euróövezeti országok pénzügyeinek központi felügyeletét tovább szigorítani szándékozó javaslatcsomagot, benne a közös, úgynevezett eurókötvények esetleges kibocsátásának kérdésével.

Rekordszinten az olasz kötvényhozamok

Az olasz államkötvények hozama a kedden tartott árverésen újabb rekordokat döntött, miután a piacok továbbra is nyomás alatt tartják a harmadik legnagyobb euróövezeti ország gazdaságát, hogy mielőbb kezdjen bele a reformokba. Olaszország 7,499 milliárd euró értékben bocsátott ki három különböző lejáratú kötvényt kedden. A hároméves olasz államkötvény hozama 7,89 százalékra ugrott az októberi 4,93 százalék után, míg a tízéves lejáratú kötvények hozamai 7,56 százalék lett az októberi 6,06 százalékot követően. A hároméves kötvényekre másfélszeres, míg a tízévesekre 1,34-szeres túljegyzés volt.

„Abból a szempontból, hogy mennyi papír kelt el, s milyen értékben, jónak mondható az aukció. Ugyanakkor az egyre csak növekvő hozamok további is aggodalmakra adnak okot” – mondta Peter Chatwell, a Credit Agricole stratégája. A szakértő hozzátette, hogy „egy ideális világban ezeknek a hozamoknak arra kellene sarkallnia az EcoFint (EU pénzügyminiszterei) és az Eurogroupot (euróövezeti országok pénzügyminiszterei), hogy sürgősen beavatkozzanak, de ez a világ messze van az ideálistól”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.