Hiába csökkennek az árak, „depressziósak” a fiatalok

Megoszlanak a vélemények, hogy milyen ingatlanokba érdemes napjainkban Magyarországon befektetni.

2011. 11. 08. 15:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lesz-e még euró 2014-ben? – hangzott a kérdés a Property Investment Forum 2011 konferencián csütörtökön.

A résztvevők 84 százaléka bizakodóan nyomta meg a szavazógépet, ami Barcza György szerint arra bizonyíték, hogy a vendégek bíznak benne: hazánk nem jut majd Görögország vagy Olaszország sorsára. A K&H Bank elemzési igazgatója elmondta: a jelenlegi gazdasági modell átalakítására van szükség. Az európai bankok jelen pillanatban nagyjából 100 milliárd eurós feltőkésítésre tartanak igényt – hívta fel a figyelmet. „Most jutottunk el arra a szintre, hogy nem dobálózunk olyan mondatokkal, mint »fejlődési pályára állás«. Lassan a bankok is elfogadták, hogy csökkenteni kell a kiadásokat” – tette hozzá a szakember.

A magyar gazdaság kilátásai felől a meghívottak többsége úgy vélekedett, hogy stagnálás várható. De Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője és Barcza ezzel szemben enyhe recesszióra számít 2012-ben. Hozzátették, a válságból való kilábalásban komolyan segítene, ha élénkülne a hitelezési aktivitás.

Az optimizmus nem hajlandó beférkőzni a terembe

„Az optimizmus nem hajlandó beférkőzni a terembe” – jegyezte meg némi éllel Bán Zoltán, a NET Média Zrt. vezérigazgatója a kivetítőre pillantva. Arra a kérdésre ugyanis, mely azt feszegette, mikor éri el a mélypontot az építőipar válsága, a válaszadók legnagyobb hányada 2012-t jelölte meg.

Érdekesség, hogy a legtöbben prémium bevásárlóközpontot és irodaházat építenének ma Magyarországon, míg lakóházat és hotelt szinte senki. Kevésbé volt meghökkentő, hogy a többség az IT-szektorba küldené pályaválasztás előtt álló csemetéjét, az ingatan- és a bankpiac kevéssé volt vonzó.

A ’30-as évek óta nem volt ilyen

Harmati László, az FHB Jelzálogbank üzleti vezérigazgatója a 2011-es lakáspiaci helyzetképet tárta fel: 2005 óta a lakások reálértéke 25 százalékkal csökkent; a tavalyi mélyponthoz képest (84 ezer új lakás) pedig további csökkenés várható 2011-re. A háztartások legnagyobb része 2 éve nettó hitel-visszafizető, árnyalta a képet az igazgató.

„Egy korábbi felszólaló lelőtte a poénomat, ami ettől még ül: a ’30-as évek óta nem adtak el olyan kevés lakást, mint az utóbbi években. Úgy gondolom, hogy ha idén sikerül eladni 12 ezer új lakást, akkor már teljesül az elvárható penzum” – tette hozzá Harmati.

A teljes piaci hangulatot alapvetően befolyásolja az első ingatlanukat vásárlók magatartása, akik leginkább a jó tömegközlekedéssel rendelkező, kisebb alapterületű társasházi lakásokat keresik – hívta fel a figyelmet a vezérigazgató. Az FHB felméréséből kiderült: a 2011-ben átlagosan 10,1 millió forintból vettek maguknak ingatlant a fent említett szegmens szereplői.

Nagy befolyással bírnak a lakástámogatások

Nagyban befolyásolta az utóbbi évek vásárlásait, hogy korábban a lakástámogatások teljes összege elérte az ár 40 százalékát, addig most ez a szám mindössze 5 százalék. Így pedig hiába jobbak a hitelfelvételi lehetőségek és a lakásárak, mint 2001-ben, a fiatalok közül kevesebben vesznek lakóingatlant napjainkban.

Depressziósak a fiatalok?

„Lakáspiaci várakozások szempontjából a nyugat-európaiak 70 százaléka elégedett a lehetőségekkel, míg a magyarok körében ez a szám 20 százalék, ami megdöbbentő. Ennél is elkeserítőbb, hogy az egyes szegmensek javulása sem hozza el a hangulat pozitívba fordulását” – mondta el Csűrös Csanád.

A Portfolio.hu vezetője azt a kérdést szegezte a jelenlévőknek, hogy mit várnak a jövő évtől – növekedést, recessziót vagy stagnálást. A közönség több mint harmada recesszióra számított. Az asztalnál ülő szakemberek közül Rudolf Riedl, a Raiffeisen Evolution projektcég ügyvezető igazgatója, Laskai Ildikó, a KÉSZ Ingatlan Kft. ügyvezető igazgatója és Jellinek Dániel, az Indotek Group ügyvezető partnere tekintett pesszimistán a jövőbe. Velük ellentétben Harmati László, az FHB Jelzálogbank üzleti vezérigazgatója már „csak” stagnálást vár a jövő évi ingatlanfejlesztési piactól.

Befagyott fejlesztések

Arra a kérdésre, hogy milyen fejlesztésekbe fognának a jövő évben, meghökkentő válasz érkezett: a jelenlévők 47 százaléka semmilyen innovációt nem eszközölne. Rudolf Riedl felhívta rá a figyelmet, hogy a szegmensben négy-öt évvel előre kell tervezni. Riedl szerint érdemes fejlesztéseket megvalósítani: a megfelelő terméket megfelelő időben a megfelelő helyen. „De ezt nagyon nehéz megvalósítani” – tette hozzá.

Harmati elmondta, hogy a fiatalok első lakásukhoz kamattámogatott hitelt fognak kapni – erről döntés már van, s jelenleg az EU válaszát várja a kormány. Ugyanakkor a lakáspiac mélyponton van, s adott esetben a lakóingatlanok állapota sem megfelelő. „A kereslet lassan fog felépülni, így aki ezt hamarabb tudja kiszolgálni, az nyerő helyzetben lesz. A lakóingatlanok felé érdemes lehet orientálódni” – emelte ki.

Ugyanakkor Jellinek szerint kiszámíthatatlan a kormány lakáspolitikája, ugyanúgy, ahogy a makrohelyzet is. A kecskeméti Mercedes-gyárral kapcsolatban Laskai elmondta, hogy állami támogatások nélkül ingatlanfejlesztések jelenleg nem valósulhatnak meg. „Elhúzódik a válság, lassabb a kilábalás, mint azt korábban az előrejelzések indukálták volna” – tette hozzá. Szerinte olyan beruházásokat, fejlesztéseket érdemes véghez vinni, melyek termelő célúak, mert ezeknek munkahelyteremtő hatása van.

A legtöbben Lengyelországban fektetnének be

A közönség nagyjából fele, ha tehetné, jelenleg Lengyelországban indítana ingatlanpiaci fejlesztéseket. A lengyeleket a sorban Oroszország, Magyarország, végül Románia követte. Riedl ezt azzal indokolta, hogy „Lengyelországban alacsonyabb a kockázat, míg a hozamok magasak”. Szerinte Oroszország jelentős kihívás, a jó piaci konjunktúra mellett nagy kockázatot is rejt magában, továbbá bürokratikus problémák is akadnak. „Jó kapcsolatban kell lenni a hatóságokkal, hogy minden szükséges papír időben meglegyen” – tette hozzá. Jellinek Romániát jelölte meg, mert szerinte komoly lehetőségek rejlenek az ottani ingatlanpiacban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.