Veszélyben a 2020-as kormányzati cél?

Aggódik a kormányzati K+F tervek megvalósulása miatt a Deloitte, míg a gazdasági minisztérium bízik az új rendszer versenyképességében.

Kovács András
2011. 11. 04. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai K+F helyzetével kapcsolatos csütörtöki hír volt, hogy a Sanofi/Chinoin gyógyszergyár kutatási részlegén is leépítések várhatóak. Rózsa Iván, a cég kommunikációs igazgatója kiemelte, hogy a jelenlegi döntés globális szintű, több országot érintő átszervezés, amelynek hazánk csak az egyik eleme.

Idén tavasszal a kormányzat 2020-ra vállalta az 1,8 százalékos GDP arányos k+f ráfordítás elérését, amely gyakorlatilag – a GDP növekedését feltételezve – a jelenlegi, évek óta 1 százalék körüli szinten mozgó hazai GDP-arányos k+f ráfordítás megduplázódását tűzte ki célul. Ezen terv szerint a GDP-arányos k+f ráfordítás növekedésében jelentős szerep jutna a vállalati k+f ráfordítások növelésének is.

Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. kutatás-fejlesztési és állami támogatások üzletágának igazgatója elmondta, az eddig ismertté vált, 2012-re tervezett módosítások tükrében egyelőre nem egyértelmű, hogy a k+f adókedvezmények rendszerének átalakítása rövid távon támogatni fogja-e ezeket a célkitűzéseket. A tervezett módosítások szerint eltűnik ugyanis a k+f adókedvezmények egy része: a k+f tevékenység közvetlen költsége 2012-től nem csökkenti az innovációs járulékot, továbbá a k+f tevékenység bérköltsége és a szoftverfejlesztők alkalmazására tekintettel elszámolt bérköltség tíz százaléka nem vehető majd figyelembe társasági adókedvezményként – tette hozzá.

Alibi megbízások is voltak

Mindezek kapcsán Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára korábban az MNO-nak elmondta, hogy 2012-ben a vállalkozások továbbra is leírhatják kutatás-fejlesztésre fordított kiadásaikat a társaságiadó-alapból, ugyanakkor – és ez változás a mai állapothoz képest – az innovációs járulék leírási lehetősége megszűnik. Jelenleg azok a közép- és nagyvállalatok, amelyek nem végeznek kutatás-fejlesztési tevékenységet, éves szinten mintegy 22 milliárd forintnyi innovációs járulékot fizetnek be az államkasszába.

Köztudott azonban – hangsúlyozta Cséfalvay –, hogy az innovációs járulék leírásánál nagyon sok visszásság merül fel. Sok vállalat csak azért bíz meg valójában értéktelen kutatás-fejlesztési feladattal külső intézményeket, hogy mentesüljön a járulék fizetése alól. Becslések szerint a közel húszmilliárd forintnyi innovációsjárulék-leírásból mintegy 7-10 milliárd forintnyi ilyen alibi megbízásokat takar – tette hozzá.

Az államtitkár szólt arról is, hogy az Innovációs Alap 2012-ben megnyíló új pályázataiból pedig a valóban kutatás-fejlesztéssel és innovációval foglalkozó vállalatok és intézmények juthatnak támogatáshoz.

Jobb lehet a tervezhetőség

A tervezett módosítások között vannak ugyanakkor egyértelműen pozitív irányba mutató változtatások is – fogalmazott Márkus. Az eddig különböző törvényekben megtalálható k+f definíciókat az adótörvény-módosítások egyetlen törvényben, a kutatás-fejlesztésről és a technológiai innovációról szóló (2004. évi CXXXIV.) törvényben vonják össze – fogalmazott az igazgató.

Szerinte pozitív irányba hathat, hogy a nehezen megítélhető tevékenységek k+f jellegének meghatározására a törvényjavaslat egy olyan „hivatalos” minősítési rendszert vezetne be, amelynek megállapításai az adóhatóságot is köthetik, nagyobb kiszámíthatóságot és jobb tervezhetőséget nyújtva ezzel a cégeknek.

Fontos továbbá, hogy a kutatás-fejlesztési tevékenység minősítését is igénylő feltételes adómegállapítás iránti kérelem esetén a cégeknek csatolniuk kell majd a kutatás-fejlesztési tevékenység minősítésével összefüggő eljárás lefolytatására hatáskörrel rendelkező hatóság előzetes minősítést tartalmazó határozatának másolati példányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.