A volt jegybankelnök nem ért egyet az EKB döntésével

Kritikával illette az Európai Központi Bank (EKB) által bevezetett új, hároméves likviditási eszközt Nout Wellink, egykori holland jegybankelnök.

LM
2012. 01. 02. 10:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wellink a Het Financieele Dagblad hétfői számában abbéli véleményének adott hangot, hogy az új likviditási eszköz lejárati ideje túl hosszú, és túl nagy segítséget ad a bankrendszernek. Úgy fogalmazott: „ez nem likviditási, hanem fizetőképességi támogatás”.

A holland szakember szerint hibás lépés volt Mario Draghi, az EKB elnöke részéről, hogy felvetette: a bankok államkötvényeket vásárolhatnak az alacsony kamatszintek mellett folyósított pénzzel. „Nagyon kockázatos, ha a bankok ezzel az olcsó pénzzel finanszírozzák az államokat” – mondta Wellink.

A frankfurti szervezet december 21-én 489,19 milliárd eurót helyezett ki új, hároméves banki likviditási eszközének első tenderén.

Az EKB kormányzótanácsa december eleji kamatdöntő ülésén határozott egy új, hároméves lejáratú likviditási tender meghirdetéséről a bankszektor várható középtávú likviditási gondjainak enyhítése érdekében. Mint Mario Draghi, az EKB elnöke akkor elmondta, az euróövezeti bankok 2012 első negyedévében jelentős likviditási gondokkal szembesülhetnek, mivel ekkor nagyobb összegben járnak le középtávú (átlagosan 3,5 éves lejáratú) banki kötvények.

Az aukción rögzített kamatszint mellett teljes kihelyezéssel ajánlott likviditást az EKB. A hároméves tender keretében szerzett források esetében egy év után visszafizetési opcióval rendelkeznek a bankok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.