„Merkozy” le fogja nyomni elképzeléseit Athén torkán

Angela Merkel figyelmeztette a görögöket, hogy amíg nem tudnak felmutatni eredményeket, nem kapják meg mentőcsomagjuk következő részletét. A német kancellár Nicolas Sarkozy francia államfővel együtt sürgeti Athént, hogy megállapodjon a magánszektorral.

Károly Gábor
2012. 01. 10. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia államfő hétfőn figyelmeztette Görögországot, hogy nem kap újabb mentőcsomagot addig, amíg nem tud megállapodni a hitelező bankokkal az adósság átütemezéséről az államcsőd elkerülése érdekében. Franciaországnak és Németországnak komoly érdeke, hogy megszülessen a megállapodás, elvégre a két ország bankjai jelentős mértékű görög állampapír-állományt halmoztak fel az elmúlt években.

„Merkozy” a berlini megbeszélés után kiemelte, hogy a privát szektor államkötvény-tulajdonosainak osztoznia kell a görög adósságteher csökkentésében Európával és a Nemzetközi Valutaalappal. Merkel elmondta, hogy nem biztos, hogy Görögország hozzájuthat a nemzetközi hitel következő részletéhez. Ehhez Athénnak eredményeket kell felmutatnia.

A német kancellár szerint a görög állampapírokkal rendelkező magánbefektetőknek és a görög vezetésnek egyaránt törekedniük kell a megállapodásra. „A mi nézőpontunkból a második görög mentőcsomagot, beleértve ennek szerkezetátalakítását, minél előbb rendbe kell rakni. Ellenkező esetben nem lesz lehetséges a következő hitelrészlet kifizetése” – tette hozzá Merkel. Egy görög kormányzati tisztviselő szerint az államcsőd elkerülése érdekében jól haladnak a tárgyalások a magánszektorral, de megegyezés egyelőre még nem született.

2007.
2008.
2009.
2010.
2011. II. n. é.

239,3
263,13
299,53
329,35
339,98

Forrás: Eurostat

Lukasz Papademosz, görög miniszterelnök a múlt héten arról beszélt, hogy ha nem születik megállapodás a trojkával a további finanszírozásról, akkor Görögország március végén csődbe mehet.

Merkel mindenképpen azt szeretné, hogy az adósságproblémákkal küzdő déli állam maradjon az euróövezetben. A német kancellár szerint a magánszektor adósságleírása „szükséges, de nem elégséges ahhoz, hogy Görögország visszatérjen egy elfogadható útra”. Mint azt korábban megírtuk, Athén a magánbefektetők által birtokolt kötvényállomány névértékének 50 százalékát írnák le készpénzért és újabb kötvényekért cserébe. A görög döntéshozók reményei szerint így százmilliárd euróval csökkenne az államadósság és GDP-arányosan 2020-ra 120 százalékra mérséklődne.

„Görögország kaphat egy újabb esélyt, de továbbra is speciális eset marad” – mondta Merkel. A kancellár hozzátette, hogy ehhez további gazdasági reformintézkedésekre lesz szükség. Atanasziosz Orfanidesz, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja a pénteki Financial Timesban azt írta, hogy ha elvetik azt az ötletet, mely szerint a veszteségeket a magánszektorra tolná Görögország, úgy ez „segíthet visszaállítani a bizalmat” az eurózónában. Ezzel csökkenhetne az adósságállományok finanszírozásának költségei a valutaövezet egészében. Sokak szerint az adósságleírás veszélye miatt ugrottak meg más dél-európai országok államkötvényeinek kamatai is.

Ezt mind tudják a görög politikusok is, ezért nem kapkodnak, s igyekeznek számukra minél megfelelőbb megállapodást kisajtolni a magánszektorral. Ugyanis korábban már elemzők is arra jutottak, hogy egy esetleges görög államcsőd sokkal többe kerülne az uniónak, mint az, hogy eurómilliárdokkal „életben tartják” a déli államot. Viszont amíg ezekre a mentőcsomagokra rá van szorulva Athén, addig az uniós vezetők akarata fog érvényesülni Görögországban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.