Hangsúlyozta: a cél a két ágazat „egészséges”, 50-50 százalék körüli arányának helyreállítása. Bár az EU közös agrárpolitikája a növénytermesztést helyezi előtérbe, a piaci igények az elmúlt időszakban felértékelték az állattartás jelentőségét és javították annak kilátásait – tette hozzá.
A miniszter úgy fogalmazott: komoly értéknek tartja, hogy a mezőgazdaságban a kemény szakmai viták ellenére is béke van az ágazati szereplők között. Az „állami segédlettel zajló földpanamák” ellen szerdára szerveződő jobbikos gazdatüntetésre reagálva pedig úgy fogalmazott: „a tapasztalatok alapján az elégedetlenség hátterében nem a földéhség, hanem az agrártámogatás-éhség áll”.
Rámutatott: a földhaszonbérleti pályázatokon egy-egy területre átlagosan 25 jelentkező jut. A nyertesen kívül tehát mindig lesznek, akik találnak indokot a demonstrációra. „Erre nincs ideális megoldás. Igaz, sorsolással is eldönthetnénk, ki jusson földhöz, de az nem volna szerencsés” – mondta Fazekas Sándor megjegyezve, hogy a felhagyott, művelésből kivont, támogatást nem élvező területekre ezzel szemben alig mutatkozik érdeklődés.
A minisztérium eddig elvégzett munkájának eredményéről szólva a tárcavezető emlékeztetett: 2011-ben a kedvezőtlen időjárási körülmények dacára közel 30 százalékkal bővült a mezőgazdasági termelés Magyarországon. Ugyancsak a múlt évben kezdődött el a Nemzeti Földalap korábbi szerződéseinek felülvizsgálata, amely eddig 200 ezer hektár földterület vonatkozásában tárt fel rendezetlen viszonyokat.
Azóta megindult 65 ezer hektárnyi lejárt szerződésű föld haszonbérbe adása és további 33 ezer hektárnyi területet is meghirdettek az állattartást vállaló, helyben élő, kis- és közepes, 1200 hektárnál nem nagyobb birtokmérettel rendelkező gazdálkodók számára – tájékoztatott. A következő egy hónapban újabb, mintegy 1500 szerződéskötés várható – tette hozzá. A tájgazdálkodást erősítő és a vidéki megélhetésre lehetőséget teremtő állami földvagyont a kormány a jövőben a „zsebszerződés-gyanús” területek felvásárlásával szeretné gyarapítani – mondta.
A helyi adottságokról szólva Sebestyén Róbert, az NFA elnöke kifejtette: Jász-Nagykun-Szolnok megyében jelenleg mintegy 70 ezer hektár állami földterületen több száz bérlő dolgozik. A szervezet szolnoki irodájának megnyitása alkalmából egy törökszentmiklósi és egy túrkevei gazdálkodó családdal kötöttek haszonbérleti szerződést. A közeljövőben 2150 hektár meghirdetése van napirenden a megyében. Az bérbe adandó területek átlagos mérete 25-50 hektár, a szerződések 20 évre szólnak.

Fideszesek kínzását és kivégzését vetette fel Magyar Péter rajongója