Hiába tiltakozik a lakosság, megszavazzák a mentőcsomagot

Németországban a lakosság csaknem kétharmados arányban elutasítja Görögország támogatását.

BL
2012. 02. 27. 9:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn délután arról döntenek a képviselők, hogy a kormány részt vehet-e a második görög mentőcsomag összeállításában. A 130 milliárd euróból Németországnak nagyjából 36 milliárd eurót kell biztosítani. A kabinet azt javasolja a törvényhozásnak, hogy Németország adja meg a támogatást a mentőakcióhoz. Ehhez legkevesebb 311 szavazatot kell megszerezni a 620 fős Bundestagban, a törvényhozás alsóházában. A koalíciónak 330 képviselője van, és hétfő reggelig 12-en jelezték, hogy nem támogatják a kormány előterjesztését.

A Bundestag alig két év alatt már hetedik alkalommal dönt az euróövezeti válság rendezését célzó akciókról. Az első szavazást 2010 májusában tartották, akkor az első görög mentőcsomagról döntött a Bundestag. Ezt követte egyebek között az ír és a portugál mentőcsomagról szóló voksolás. A kormány rendre meggyőző többséggel szerezte meg a felhatalmazást arra, hogy Németország nevében jelentős, esetenként több tízmilliárd eurós nagyságrendű részt vállaljon a stabilizációs programokból.

A kormány eddig az úgynevezett kancellári többséget is megszerezte, vagyis ellenzéki szavazatok nélkül is többségi támogatást kapott a Bundestagtól, annak ellenére, hogy a konzervatív–liberális kormánykoalícióban vitatott, hogy miként kellene kezelni az euróövezeti válságot. Az egyre újabb és költségesebb mentőakciók a lakossági támogatást is kikezdték. Egy hétvégi reprezentatív felmérés szerint a 82 milliós országban a lakosság 62 százaléka ellenzi Görögország pénzügyi támogatását, és csupán 33 százalék támogatja azt. Tavaly szeptemberben – amikor legutóbb hasonló felmérést végeztek – 53 százalék volt az euróövezeti társállam támogatását ellenzők aránya.

A mentőakció a kormányon belül is vitatott. Hans-Peter Friedrich belügyminiszter a Der Spiegel című hírmagazin vasárnap megjelent számában egy interjúban kifejtette: Görögország nagyobb eséllyel javíthatna versenyképességén, ha nem lenne az euróövezet tagja. Az ellenzéki szociáldemokraták bírálták Friedrich megjegyzését, Sigmar Gabriel pártelnök úgy vélte: Görögország kilépése az EU végének kezdetét jelentené, és nem oldana meg semmit, hiszen az ország akkor is támogatásra szorulna, ha nem lenne az euróövezet tagja.

Gabriel hangsúlyozta: a szociáldemokrata képviselők nagy többsége megszavazza majd a kormány előterjesztését. Hasonlóan nyilatkoztak az ugyancsak ellenzéki Zöldek vezetői is a hétfő délutáni szavazás előtt, a második görög mentőcsomag németországi támogatása így biztosra vehető. Az euróövezeti pénzügyminiszterek február 21-én állapodtak meg a 130 milliárd eurós támogatási programról, amelynek beindításához valamennyi euróövezeti tagországban törvényhozási hozzájárulást kell szerezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.