A Kínai Banki Szabályzó Bizottság (CBCR) a múlt hét végén arra utasította a kereskedelmi bankokat, hogy fogják vissza a környezetszennyező, túlzott energiafogyasztó cégeknek nyújtott hitelezésüket, ezzel párhuzamosan pedig fokozottabban támogassák a zöld iparágakat és azok projektjeit. „A hitelek szabályozásán keresztül a bankok befolyásolhatják a cégek energiatakarékosságát, károsanyag-kibocsátását, így környezetre és társadalomra gyakorolt hatását” – nyilatkozta a China Daily napilapnak Jan Jan-fej (Yan Yanfei), a CBRC statisztikai osztályának vezérigazgató-helyettese.
A hatóság a jövőben különböző mutatók alapján pontosítja majd most közzétett irányelveit, emellett a pénzintézeteket arra buzdítja, hogy azok saját maguk értékeljék és osztályozzák ügyfeleik üzleteinek környezetre és társadalomra gyakorolt hatását. Azt egyelőre nem részletezték, ezt milyen irányvonalak mentén tartják elképzelhetőnek.
A pénzintézeteknek a jövőben az általuk finanszírozott külföldi befektetések kezelésén is szigorítaniuk kell, biztosítva azt, hogy azok megfelelnek-e a célországban érvényes környezeti, egészségügyi és biztonsági szabályoknak – véli a CBRC. Ez azért különösen fontos, mert a kínai külföldi befektetések volumene évről évre nő, a kínai cégek környezettudatossága azonban nemzetközi összehasonlításban még éretlen.
A „zöld hitelek” terén ugyanakkor már érezhető a trendváltás. A kínai fejlesztési bank tavaly összesen 658 milliárd jüan (23 ezer milliárd forint) értékben finanszírozott környezetvédelmi, energiabarát projekteket, ami az összes hitelezés csaknem 13 százalékát jelenti.

Kiderült, ki lesz Gyurcsány Ferenc utódja