Peking célja, hogy éves szénfogyasztását 15 millió tonnára korlátozza 2015-ig, ami egy korábbi – ugyanerre az időszakra vonatkozó – tervnél öt tonnával szigorúbb előirányzat.
A várost hat körgyűrű – nagy közút – tagolja, és a bizottság a külvárost érintő ötödik körgyűrűn belüli területeket 2015-re szénmentessé akarja tenni – tájékoztatta a Hszinhua hírügynökséget Kao Hszin-jü, az energiaügyi osztály vezetője.
Elmondta azt is, hogy Pekingben az elmúlt két évben 12 milliárd jüant (1,9 milliárd dollárt) költöttek a széntüzelésű fűtőberendezések lecserélésére a belvárosi részeken, összesen 160 ezer háztartásban. A kormányzat külön támogatást ad azoknak, akik télen árammal fűtenek.
A terv teljesítéséhez a város négy fő széntüzelésű erőművét is át kell alakítani gázüzeműre, valamint teljes körűen be kell tiltani a téli szénfűtést. Szakemberek szerint az ez év januárjától mérni kezdett új szabvány szerinti légszennyezés visszaszorítására tett vállalások nem teljesülhetnek, ha a szénfelhasználást nem korlátozzák radikálisan.
Ez azt is jelenti, hogy száműzni kellene a Peking belvárosában és a külterületeken használt, becslések szerint több mint kétmillió szenes kályhát. Ezekben gyenge minőségű szenet használnak, és károsanyag-kibocsátásuk közel százszorosa is lehet a nagy szénkazánokénak.
Peking 2010-ben 26,35 millió tonna szenet használt fel, ez a teljes energiafelhasználásának a 30 százaléka. A többit földgázból, elektromos áramból és új, illetve megújuló energiaforrásokból fedezték. Az 1990-es években a szénfelhasználás aránya még meghaladta a negyven százalékot.
A városvezetők szerint a pekingi levegő minősége az elmúlt években javult, miután a fővárosban és környékén bezárattak 180 környezetszennyező vállalatot és több mint kétszáz szénbányát, és korlátozták a közúti közlekedést is.