Tovább tevékenykednek az eltiltott cégvezetők

Az adóhatóság 2009 óta 840 cég tisztségviselőjét tiltotta el tevékenységétől, sokan közülük azonban a tiltás ellenére sem hagytak fel tevékenységükkel.

LM
2012. 03. 06. 17:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eltiltott tisztségviselők cégalapítását már a 2006. évi IV. törvény (Gt.) is szabályozta, de csak 2009-ben kezdődött meg a vezető tisztségviselők eltiltása a tevékenységtől – emlékeztet a PartnerControl.hu közleményében. A törvényt 2009-ben szigorították, így egyebek között az a személy, aki a felszámolás alá került cég ki nem fizetett tartozásaiért jogerősen felelt, öt évig nem vállalhatott vezető tisztségviselői pozíciót más gazdasági társaságban.

Üdvözlik a szigorítást

Az idén hatályba lépett, új csődtörvény tovább szigorítja a feltételeket, és nehezíti a már eltiltott vezetők cégalapításait és azt, hogy más cégekben magas vezetői pozíciót vállaljanak. Keleti József, a Bisnode csoport országigazgatója a közlemény szerint üdvözlendőnek tartja a szigorítást. A PartnerControl.hu elemzéséből ugyanis látszik, hogy az eddig eltiltott 840 cégvezetőből 147-en más cégben lettek vezetők, 182-en pedig új, frissen alapított vállalkozásban kerültek vezető pozícióba. Ráadásul az eltiltottak közel 7 százaléka, azaz 56 vezető ugyanabban a cégben maradt vezető, és 63-an ma is tulajdonosai ugyanannak a vállalkozásnak.

Heves vezet

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2009 óta negyedévente átlagosan 120 tisztségviselőt kötelezett tevékenységének befejezésére. A legtöbb pozícióban maradt eltiltott vezető az építőiparban, a kis- és nagykereskedelemben tevékenykedik. Bár Budapesten működik a legtöbb vállalkozás, nem ott van a legtöbb pozícióban maradt eltiltott vezető: 30 százalékuk Heves, 22 százalékuk Fejér, 19-19 százalékuk pedig Baranya és Hajdú-Bihar megyében tevékenykedik, és csak egy fővárosi eltiltott tisztségviselő van. A hatóságok feltehetőleg ezekben a megyékben jártak el kevésbé szigorúan az eltiltott vezetőkkel kapcsolatban – állapítja meg az elemzés.

Érdemes megvizsgálni, hogy az eltiltott tisztségviselők milyen más cégekben tulajdonosok vagy vezetők. A PartnerControl.hu érdekeltségi gráfjából például kiderül, hogy az árbevétel szerinti legnagyobb vállalkozás vezetője még másik hat cégben is vezető vagy tulajdonos, és ezek mindegyike ellen van valamilyen jogi vagy bírósági eljárás, illetve a legtöbb közülük már évek óta nem adta le éves pénzügyi beszámolóját.

Véget vetnek a cégalapításnak

Az idén hatályba lépett módosításokkal már nem lehet eltiltott vezetőként új céget alapítani. Eddig ugyanis csak nyilatkozni kellett arról, hogy nem áll a vezető eltiltás alatt, most azonban új cég alapításánál a NAV többek között ezt is ellenőrzi. Remélhetőleg ez az intézkedés megakadályozza, hogy a más cégeket bedöntő – sokszor csaló – vállalkozók tevékenységüket más vállalkozásokban folytathassák, és akár újabb kifizetetlen számlákat hagyjanak maguk után. Ennek ellenére nem árt résen lenni és üzletkötés esetén a cég összes fellelhető adatát, korábbi cégkapcsolatait és jelenlegi érdekeltségeit megvizsgálni – hívja fel a figyelmet a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.