Barroso felháborodott a leckéztetésen

Európa nem azért jött a G20-csúcsra Mexikóba, hogy gazdasági leckéket kapjon – válaszolta egy újságírónak hétfőn José Manuel Barroso.

TK
2012. 06. 18. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barroso a gazdasági–pénzügyi válságra adott euróövezeti választ vette védelmébe. Az újságíró az EU hitelességét kérdőjelezte meg, mire Barroso így válaszolt: „Őszintén, nem azért jöttünk ide, hogy kioktatásban részesüljünk demokráciából vagy a gazdaság kezeléséből”. Egyben emlékeztetett, hogy a válság nem Európából indult ki.

AZ EB elnöke hangsúlyozta, hogy a válság Észak-Amerikából terjedt át Európára, „a pénzügyi piac néhány szektorának unortodox módszereinek alkalmazása miatt”. Az EU végrehajtó intézményének vezetője elmondta: a G20-tól azt várja, hogy „egyértelműen az EU által követett megközelítés mellett teszi le voksát”.


Barack Obama amerikai elnök bízik abban, hogy feloldhatóak a feszültségek az Egyesült Államok és Oroszország között. A politikus erről azután beszélt újságíróknak a mexikói Los Cabosban, hogy találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Mint mondta, egyetértettek abban, hogy azokon a területeken kell építkezniük, ahol korábban már értek el sikereket, miközben vannak olyan területek is, ahol ellentétek mutatkoznak.


Obama közölte, hogy Oroszország segítségét kérte a szíriai válság megoldásában, és  mindkettejük szerint politikai folyamatot kell elindítani a polgárháború megelőzése érdekében. Putyin ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy számos ponton egyetértenek Szíria ügyében.


Közös közleményükben felszólítást adtak ki az erőszak azonnali beszüntetésére, és azt hangoztatták, hogy „osztoznak azon a nézeten, amely szerint a szíriai népnek független és demokratikus módon kell tudnia megválasztania a jövőjét”.

A közlemény Iránnal is foglalkozik: az orosz és az amerikai elnök felszólították, hogy teljes mértékben tegyen eleget a kötelezettségeinek, és „bizonyítsa be nukleáris programja békés jellegét”. „Iránnak komoly erőfeszítéseket kell tennie, hogy visszaszerezze a világ bizalmát a program kizárólag békés jellegében” – hangsúlyozták.

A dokumentum kitér a rakétapajzs témájára is, amelyet az Egyesült Államok Európába akar telepíteni, de amelyet Moszkva elutasít. „Az ellentétek dacára megállapodtunk, hogy folytatjuk a megoldások keresését” – jelezték.

Csak feltételekkel növelik az IMF-befizetéseket

A legjelentősebb feltörekvő gazdaságokat tömörítő, úgynevezett BRICS-országcsoport (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) vezetői hétfőn bejelentették, hogy növelni akarják országaik befizetéseit a Nemzetközi Valutaalapba (IMF), de ezt feltételekhez kötik.

A BRICS-országok vezetői a G20 csoportnak a mexikói Los Cabosban rendezett csúcstalálkozója előtt találkoztak, s közleményben jelentették be szándékukat.

A IMF-hozzájárulás tervezett növelésének összegét nem hozták nyilvánosságra, és két feltételt szabtak ennek megtételéhez: az IMF legyen pénzszűkében – merítse ki a rendelkezésére álló forrásokat –, illetve váltsa valóra azt a 2010-ben megszavazott reformot, amelynek értelmében átalakítják a szavazati jogok és IMF-kvóták elosztását a nemzetközi pénzügyi szervezetben.

Szakértők szerint a BRICS-országok összesen mintegy 90 milliárd euróval növelhetik meg IMF-hozzájárulásukat, aminek eredményeként 450 milliárd fölé emelkedhet a valutaalap teljes új készpénzállománya. Ez csaknem megkétszerezné a szervezet jelenlegi hitelezési képességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.