Az épületek 70 százaléka felújításra szorul

Nemzeti épületenergetikai stratégiát készít 2013 nyarára az NFM. 2030-ra 30 százalékkal kellene csökkenteni a felhasznált energiát.

BL
2012. 08. 29. 10:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós irányelvekkel összehangolt szakpolitikai dokumentum a meglévő épületek energiahatékony felújítására és új energiatakarékos épületek építésére vonatkozóan rögzít majd hosszú távú koncepciókat.

A közlemény szerint a 4,2 milliós magyarországi épületállomány mintegy 70 százaléka felújításra szorul, amelyből minden tizedik esetben már új építés lenne indokolt. Az energiafelhasználás 40 százaléka a rossz állapotú épületekhez kötődik, ráadásul a többletenergia-felhasználás kétharmada a fűtés és hűtés számlájára írható.

Harmadával csökkenteni az energiát

Magyarországon az épületek a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátók, jelentősen megelőzve az ipart és a közlekedést. A tárca kiemeli, hogy többször megerősített kormányzati cél az épületállomány fűtési energiaigényének harmincszázalékos csökkentése 2030-ra, amivel a hazai primerenergia-igény több mint 10 százalékkal szorítható vissza.

Az NFM és az ÉMI a témában jártas és elismert egyetemi szakértők közreműködésével dolgozza ki a stratégiát, a munka első lépése az épületállomány energetikai feltérképezése, a rendelkezésre álló adatok és konkrét felmérések alapján. A stratégia részeként gazdasági hatástanulmány és stratégiai környezeti vizsgálat is készül a későbbi felújítási programok forrásigényének és pénzügyi hatásainak tervezhetősége érdekében. A közlemény szerint létrehoznak egy épületenergetikai nyilvántartó rendszert a felmért épületállomány adatainak nyilvántartására és elemzésére.

Jöhet az épületminősítő rendszer

Az átfogó épületenergetikai felmérés eredményeivel és a dinamikus épületenergetikai adatbázis létrejöttével hatékony támogatási és finanszírozási program készíthető a következő évekre, a stratégia ugyanakkor a többi között megalapozza egy komplex épületminősítő rendszer kidolgozásának lehetőségét is – áll a tárca közleményében, amely szerint a készülő dokumentum az Európai Unió épületenergetikai törekvései mellett a magyarországi keretprogramok, így az Új Széchenyi Terv és a Nemzeti Energiastratégia energiahatékonysággal kapcsolatos célkitűzéseit is alátámasztja majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.