Hatalmas eltérés a fizetések között

Nem csökkennek a jövedelmi különbségek Kínában, akár több ezer jüanos szakadék is lehet egyes kínai városok és régiók átlagkeresetei között.

tt
2012. 08. 27. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kínai városok átlagkereseti listáját éves 57 473 jüanos (2,05 millió forint) átlagos bérrel a dél-kínai Kuangcsou (Guangzhou) vezeti. Ezüstérmes a sorban a főváros, Peking, bronzérmes a kelet-kínai Nanking (Nanjing), 56 061 jüan (1,96 millió forint) és 54 713 jüan (1,91 millió forint) átlagokkal. A legkevesebbet a közép-kínai Csengtu (Chengdu) városában dolgozók tehetik zsebre, ők átlagosan 34 008 jüant (1,19 millió forint) keresnek évente.

Sanghaj lemaradt

Meglepetésre a hazai és külföldi munkavállalók számára az egyik leginkább vonzó célpontnak számító kelet-kínai Sanghaj városa csupán ötödik a sorban, éves 51 968 jüanos (1,81 millió forint) átlagos fizetéssel. A vártnál rosszabb besorolás Sanghaj esetében csupán annak köszönhető, hogy a metropolis a többi várostól és régiótól eltérő statisztikai módszerekkel végezte a számolást – mondta a Shanghai Daily napilapnak Csang Tung-csin (Zhang Dongqin), a helyi statisztikai hivatal egyik munkatársa. A város például a betegszabadságon lévők bérét is belekalkulálta az átlagba, valamint a fizetetlen szabadságon lévőket is a munkaerő-állományhoz sorolta. Ezek kiszűrésével egyértelmű, hogy Sanghaj a kapottnál jóval előkelőbb helyet szerezhetett volna – mondta Csang.

Az átlagfizetések nemcsak az egyes városok közti különbségekre, de a keleti és nyugati tartományok közti jövedelmi szakadékra is újra felhívták a figyelmet. Míg például az ország keleti felében 48 493 jüan (1,7 millió forint) volt az átlagos fizetés, addig Nyugat-Kínában több mint tízezer jüannal kevesebb, csupán 37 923 jüan (1,32 millió forint), Közép-Kínában 36 558 jüan (1,27 millió forint), az északkeleti régióban pedig 36 ezer jüan (1,26 millió forint).

A jövedelmi különbségek óriási társadalmi elégedetlenség forrását jelentik ma a kelet-ázsiai országban, jelenleg a leggazdagabb 10 százalék huszonháromszor gazdagabb a legszegényebb 10 százaléknál, 1988-ban ugyanakkor még csak hétszeres volt a különbség.

Reformálnák a béreket

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök legutóbb júliusban egy igazságosabb jövedelemelosztás fontosságára hívta fel a figyelmet. A Hszinhua hírügynökség alá tartozó Economic Information Daily (Jingji Cankao Bao) egyik hétfői cikkében azt írja, a reform elindításához jelenleg döntéshozók és szakértők véleményét gyűjti a vezetés, konkrét rendelkezések októbertől várhatók. Az újság értesülései szerint reform tíz téren – így például a minimálbérek kapcsán, az állami cégek osztalékait, illetve a magas keresetűek jövedelmének megadóztatását illetően – hozhat változást. A jövedelmi különbségeket csökkentő és fenntarthatóbb fejlődést szorgalmazó reformokhoz a meggyökerezett érdekcsoportok, korrupt hivatalnokok és a befolyásos gazdagok ellenállását is le kell gyűrni – hívják fel a figyelmet a szakértők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.