A kínai városok átlagkereseti listáját éves 57 473 jüanos (2,05 millió forint) átlagos bérrel a dél-kínai Kuangcsou (Guangzhou) vezeti. Ezüstérmes a sorban a főváros, Peking, bronzérmes a kelet-kínai Nanking (Nanjing), 56 061 jüan (1,96 millió forint) és 54 713 jüan (1,91 millió forint) átlagokkal. A legkevesebbet a közép-kínai Csengtu (Chengdu) városában dolgozók tehetik zsebre, ők átlagosan 34 008 jüant (1,19 millió forint) keresnek évente.
Sanghaj lemaradt
Meglepetésre a hazai és külföldi munkavállalók számára az egyik leginkább vonzó célpontnak számító kelet-kínai Sanghaj városa csupán ötödik a sorban, éves 51 968 jüanos (1,81 millió forint) átlagos fizetéssel. A vártnál rosszabb besorolás Sanghaj esetében csupán annak köszönhető, hogy a metropolis a többi várostól és régiótól eltérő statisztikai módszerekkel végezte a számolást – mondta a Shanghai Daily napilapnak Csang Tung-csin (Zhang Dongqin), a helyi statisztikai hivatal egyik munkatársa. A város például a betegszabadságon lévők bérét is belekalkulálta az átlagba, valamint a fizetetlen szabadságon lévőket is a munkaerő-állományhoz sorolta. Ezek kiszűrésével egyértelmű, hogy Sanghaj a kapottnál jóval előkelőbb helyet szerezhetett volna – mondta Csang.
Az átlagfizetések nemcsak az egyes városok közti különbségekre, de a keleti és nyugati tartományok közti jövedelmi szakadékra is újra felhívták a figyelmet. Míg például az ország keleti felében 48 493 jüan (1,7 millió forint) volt az átlagos fizetés, addig Nyugat-Kínában több mint tízezer jüannal kevesebb, csupán 37 923 jüan (1,32 millió forint), Közép-Kínában 36 558 jüan (1,27 millió forint), az északkeleti régióban pedig 36 ezer jüan (1,26 millió forint).
A jövedelmi különbségek óriási társadalmi elégedetlenség forrását jelentik ma a kelet-ázsiai országban, jelenleg a leggazdagabb 10 százalék huszonháromszor gazdagabb a legszegényebb 10 százaléknál, 1988-ban ugyanakkor még csak hétszeres volt a különbség.
Reformálnák a béreket
Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök legutóbb júliusban egy igazságosabb jövedelemelosztás fontosságára hívta fel a figyelmet. A Hszinhua hírügynökség alá tartozó Economic Information Daily (Jingji Cankao Bao) egyik hétfői cikkében azt írja, a reform elindításához jelenleg döntéshozók és szakértők véleményét gyűjti a vezetés, konkrét rendelkezések októbertől várhatók. Az újság értesülései szerint reform tíz téren – így például a minimálbérek kapcsán, az állami cégek osztalékait, illetve a magas keresetűek jövedelmének megadóztatását illetően – hozhat változást. A jövedelmi különbségeket csökkentő és fenntarthatóbb fejlődést szorgalmazó reformokhoz a meggyökerezett érdekcsoportok, korrupt hivatalnokok és a befolyásos gazdagok ellenállását is le kell gyűrni – hívják fel a figyelmet a szakértők.