Jelentés: ezermilliárd is elmehet az egészségügyre

Az évtized végére akár az évi ezermilliárd dollárt is elérhetik Kína egészségügyi kiadásai.

NT
2012. 08. 31. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok után Kína költheti az évtized végéig a legtöbb pénzt egészségügyre: a kelet-ázsiai ország akkorra a bruttó hazai jövedelem, a GDP hét százalékát fordíthatja gyógyszerekre, orvosi berendezésekre és kórházi kezelésekre – jósolja a McKinsey.

A kínai vezetés 2008-ban még csupán a bruttó hazai termék 5,5 százalékát, 350 milliárd dollárt szánt erre. Összehasonlításként: az Egyesült Államok 2009-ben összesen 2,5 ezer milliárd dollárt költött a hazai piacon, ami a bruttó hazai termék 17,6 százaléka.

Az egészségügyi rendszer átalakítása a következő időszak kiemelt prioritása lesz, mivel a kínai kormány a társadalmi stabilitás elősegítésére törekszik, amelynek fontos része a szociális ellátórendszerek reformja. Másrészt a társadalom elöregedésével nő az idősebb korosztály aránya. A vezetés célja, hogy a 2010-es 74,8-ről 77 évre növekedjen a születéskor várható élettartam, a gyermekhalandóság arányát pedig a tavalyi 12-ről 10 százalékra kívánják mérsékelni.

Az egészségügyi minisztérium statisztikái szerint tavaly a kínai kormány összesen 737,9 milliárd dollárt költött egészségügyre, miközben ez az összeg 2008-ban még csak 359,4 milliárd dollárt tett ki. Az egészségügyi biztosítást kiterjesztették, amelyhez elméletben így a lakosság 95 százaléka hozzájut, a gyakorlatban ugyanakkor az állam által lefedett biztosítások köre korlátozott, s továbbra is magas az ellátást saját zsebből fizetők aránya.
A kínai kórházak ellátottsága a McKinsey tanulmánya szerint javarészt elégtelen, felszerelésük elmaradott, megközelítésük nehézkes.

Az orvosok általánosságban alulfizetettek, bevételeiket drága gyógyszerek felírásával próbálják egyensúlyozni. A páciensek rendszerrel szembeni elégedetlenségének mind jellemzőbb megnyilvánulása az orvosok szóbeli és fizikai inzultálása, előbbi a McKinsey 3300 kórház hatezer orvosának megkérdezésével készített felmérés szerint a doktorok csaknem kétharmadával megtörtént, utóbbi csupán minden huszadik megkérdezett orvossal.

Feszültséget okoznak a színvonalban meglévő különbségek is a vidéki és a városi kórházak között, gyakran előfordul például, hogy a szűkös gyógyszerkészletek miatt a vidéki területekre nem jut a városokban fellelhető gyógyszerekből, a műszaki felszereltség kezdetleges, a szakemberek tudása hiányos.

Július végén a kínai egészségügyi alkalmazottak a rendszer fokozott reformjára szólították fel a kormányt, az átfogóbb változtatások bevezetése ugyanakkor már a jövő tavasszal véglegesedő új kínai vezetés feladata lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.