Az elsősorban cseh és szlovák vállalatokra vonatkozó kimutatások és értékelések összeállításával foglalkozó ügynökség aktuális adatai szerint az idén az első fél évben 7,1 százalékkal 3208-ra nőtt azon szlovák vállalatok száma, amelyeket valamely adóparadicsomnak tartott országban jegyeztetett be tulajdonosuk. Az adóparadicsomokban székelő cégek számának első féléves növekedése azért is jelentős, mert az újonnan kitelepedett vállalatok száma az első fél évben csak közel 15 százalékkal volt kevesebb, mint tavaly az egész év során (250 cég).
Szlovákiában jelenleg közel 191 ezer vállalat működik, az adóparadicsomoknak tartott országokban bejegyzett vállalatok ennek 1,62 százalékát teszik ki. Az adóparadicsomokban bejegyzett szlovák vállalatok közül a legtöbb (684) az USA-ban, Cipruson (672), illetve Luxemburgban (360) székel. 2012 első hat hónapja során a legtöbb szlovák offshore céget Cipruson (72 új vállalat) és a Seychelle-szigeteken (72 új vállalat) jegyezték be. A Seychelle-szigeteken nőtt a legnagyobb mértékben a bejegyzett szlovák cégek száma, a tavaly év végihez képest 111 százalékkal.
Adóparadicsomokba települnek át
„Úgy tűnik, a jelenlegi gazdasági és politikai helyzet erősen ösztönző hatást gyakorol a szlovák vállalkozókra, hogy cégeiket adóparadicsomokba költöztessék” – értékelte a kimutatás adatait Petra Stepánová, a CEKIA elemzője.
Az adóparadicsomok mellett folyamatosan nő azoknak a Szlovákiában működő vállalatoknak a száma is, amelyeket Magyarországon jegyeznek be. A Hospodárské Noviny szlovák gazdasági lap közlése szerint jelenleg 9895, Szlovákiában működő cég székhelye van Magyarországon, számuk az idei év első hat hónapjában 680-nal nőtt, ami megközelítőleg 7 százalékos bővülés.
A lap a jelenség lehetséges okait keresve arra mutat rá, hogy bár Magyarországon az adó- és járulékterhek a legmagasabbnak számítanak a régióban, a visegrádi négyek közül azonban itt a legjobbak a kis- és középvállalatok számára kínált adókörülmények.
Tovább nőhet a „költöző cégek” száma
Hasonló okokat lát a szlovák cégek Magyarországra költözésének hátterében Robert Kicina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) elnöke is, aki a távirati irodának elmondta: a szlovák kormány adó- és járulékterheket emelő intézkedéseinek hatására számolni lehet azzal, hogy mind több szlovák cég érdeklődik majd a külföldre költözés iránt.
Hozzátette, hogy a viszonylag magas tranzakciós költségek miatt nem számít tömeges elvándorlásra. Úgy véli, a szlovák vállalatok Magyarországra települése az első körben főként a magyar nyelvet beszélő szlovákiai vállalkozók esetében jelenik majd meg, illetve várhatóan a visszaköltözés mellett döntenek a korábban az ellentétes trendek miatt áttelepült magyarországi vállalatok is.