A háztartások forintban nettó hitelfelvevők, míg devizában nettó törlesztők voltak, a tranzakciók eredőjeként szeptemberben 40,3 milliárd forinttal csökkent a háztartások hitelállománya. Az előző hónaphoz képest a háztartások forint- és devizabetéteik állományaikat egyaránt, összesen 11,5 milliárd forinttal csökkentették – ez derül ki az MNB legfrissebb adataiból.
A nem pénzügyi vállalatok forintban nettó hitelfelvevők, míg devizában nettó hiteltörlesztők voltak, a tranzakciók eredőjeként hitelállományuk összességében szerény 11,2 milliárd forinttal nőtt, betéteiket viszont 6,1 milliárd forinttal csökkentették, mert a devizabetét-kivonás összege meghaladta a forintbetétek növekedését.
A háztartási hitelállomány 40,3 milliárd forintos csökkenése a forinthitelek 21,8 milliárd forintos tranzakciós növekményéből, illetve a devizahitelek 62,1 milliárd forintos tranzakciós csökkenéséből adódott. A változások egy része a késedelmes devizahitelek forintra váltására vezethető vissza. A szeptemberi konverzió a június-augusztusi, törvény által előírt átváltással szemben önkéntes alapon történt.
25,3 milliárd forint értékű késedelmes devizahitelt váltottak át
A kötelező átváltási programban június, július és augusztus folyamán 25,3 milliárd forint értékű késedelmes devizahitelt váltottak át. A forintra átváltott késedelmes devizahitelek 25 százalékát a hitelintézetek elengedték, így a forinthitelek tranzakcióját június, július és augusztus során az említett konverzió 19,6 milliárd forinttal növelte.
Az MNB becslése szerint a szeptemberi önkéntes alapú konverzió mértéke mind a forint-, mind pedig a devizahitelek esetén meghaladta a kötelező programban átváltott állományok összegét. A forinthitelek tranzakciós növekménye emellett tartalmazza a gyűjtőszámlahitelek folyósítását is.
A forinthitelek állománya 35,8 milliárd forinttal nőtt
A nem pénzügyi vállalatok esetében – csak a tranzakciót figyelembe véve – a forinthitelek állománya 35,8 milliárd forinttal nőtt, míg a devizahitelek állománya 26,4 milliárd forinttal csökkent. Az általuk kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya – tranzakciókból eredően – 1,7 milliárd forinttal növekedett.
A nem pénzügyi vállalatok betétállományának 6,1 milliárd forintos csökkenése a 4,0 milliárd forintos nettó betételhelyezésből, és a 10,1 milliárd forintos deviza-betétkivonásból adódik. A külföldi kötelezettségek állománya szeptemberben a hitelintézetek mérlegfőösszegének a 23,2 százalékát tette ki. A pénzügyi válság miatti ingadozások következtében a szezonális igazítás eredményei a szokásosnál több bizonytalanságot hordoznak – hívja fel a figyelmet az MNB.
A vállalati hitelkamatok is csökkentek
Csökkentek a vállalati hitelkamatok szeptemberben, miután a jegybank monetáris tanácsa augusztus végén először csökkentette idén az alapkamatot 0,25 százalékponttal. A szeptemberben kötött vállalati forinthitel-szerződésekben foglalt kamatok egymillió euró értékhatár alatt 19, afelett 89 bázisponttal csökkentek a múlt hónapban, míg a forintbetét-szerződéseknél is 19 bázisponttal csökkent a kamat.
A háztartásokkal kötött lakáscélú hitelszerződések kamata 11, a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamata 23 bázisponttal csökkent az augusztusi szinthez mérve. A személyi hitelszerződések változó vagy legfeljebb egy évre rögzített kamata 8 bázisponttal emelkedett szeptemberben.
A szezonálisan nem igazított adatok alapján a háztartások által felvett új forint lakáscélú szerződések értéke 10,10 milliárd forintra csökkent szeptemberben az augusztusi 10,75 és a 2011 szeptemberi 17,26 milliárd forintról. Az új szabad felhasználású forint jelzáloghitel-szerződések értéke ugyancsak csökkent az év kilencedik hónapjában: 2,56 milliárd forint volt, szemben az augusztusi 2,89 és a tavaly szeptemberi 5,72 milliárddal – derül ki az MNB adataiból.
7,57 milliárd forintra nőtt az új forinthitel-szerződések értéke
Az új forinthitel-szerződések értéke augusztushoz képest kissé nőtt, 7,57 milliárd forintra, ez ugyanakkor visszaesést jelent a tavaly szeptemberi 9,14 milliárd forintos új szerződésértékhez képest. Az egymillió euró értékhatár alatti új vállalati forinthitel-szerződések értéke csökkent szeptemberben: 54,28 milliárd forint volt, szemben az előző havi 60,80 és a tavaly azonos időszaki 63,28 milliárd forinttal.
Az egymillió euró feletti új forinthitel-szerződések értéke 98,46 milliárd forintra csökkent az augusztusi 119,14 milliárd és a tavaly szeptemberi 196,68 milliárd forintról. A forintbetét-állomány sem bővült a korábbi ütemben: az új kontraktusok értéke 1393,17 milliárd forint volt, szemben a nyolcadik havi 1497,23 milliárd és a 2011. szeptemberi 1852,11 milliárd forinttal.