A cél a tíz évvel ezelőtti szint

Megújulhat a magyar sertéságazat a piaci szereplők összefogásával, és elérheti a tíz évvel ezelőtti szintet a termelés.

LM
2012. 10. 30. 18:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fazekas Sándor emlékeztetett rá, hogy a sertésállomány az elmúlt tíz évben drasztikusan csökkent, a termelés a belső fogyasztáshoz sem elegendő, Magyarország importra szorul. 2012 júniusában a statisztikai adatok szerint a sertések száma 2,9 millió darab volt Magyarországon, míg 2002 júniusában még ötmillió. Ugyanakkor a világon évente 2 százalékos keresletnövekedés várható 2020-ig – tette hozzá.

Kijelentette: a szakértelemre és tudásra alapozott ágazati program megvalósításához adottak a feltételek, a kormány a sertéságazat szereplői mellé állt, elfogadta a rövid és középtávú fejlesztésről szóló stratégiát.

Mérsékelni kell az importot

A miniszter fontosnak nevezte többek között a feketegazdaság kifehérítését, új exportpiacok feltárását és a meglévők bővítését, a sertéstermelés előfinanszírozási feltételeinek a megteremtését, az élelmiszer-ipari hulladékok hatékonyabb felhasználását a takarmányozásban, az ágazati szereplők integrációs együttműködését, a vágóhidak és a helyi vágópontok kapacitásainak az összehangolását, erős szaktanácsadói rendszer kiépítését és a Nyugat-Európából importált vágóhídi nyesedék húsimport mérséklődését.

Évi hatmillió kiváló minőségben

A miniszter kiemelte: a 2013-as költségvetési tervezetben a sertéságazat támogatására 46 milliárd forint keretösszeget különítettek el, aminek segítségével több mint háromszáz program valósulhat meg az ágazatban. Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magosz elnöke azt mondta: Magyarország éves szinten képes hatmillió darab sertést előállítani kiváló minőségben, versenyképes áron, döntően hazai sertésfajtákra alapozva. Szerinte nem szabad olcsó tömegáru termelésére berendezkedni, mert a versenytársak ezeket a rendszereket óriási tőkebefektetésekből már kiépítették.

Alapjaiban kell átépíteni a sertéságazat szerkezetét, alapozva a magyar sertéstartás hagyományira, a kiváló hazai törzstenyészetekre és arra a kutatómunkára, ahol értékes, egyedülálló tudás halmozódott fel évtizedek alatt – mondta.

Kétmilliárdos fejlesztés Nádudvaron

Kétmilliárd forintot meghaladó beruházással elkészült Nádudvaron a Tiszántúl legkorszerűbb sertésszaporító telepe; a HAGE Hajdúsági Agráripari Zrt. háromezer kocás telepét múlt hét csütörtökön adta át Bodó Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője.

A Hír TV vidékmagazinja, a Soroló közelmúltbeli adása is a sertéskérdésbe vetette bele magát. Magyarország adottságai a sertéstenyésztésre kiválóak, ennek ellenére az elmúlt húsz évben egyre kevesebb disznót tartottak a hazai vállalkozások. Úgy tűnik, most megvan a közös akarat a fordulat végrehajtására, az állatlétszám viszonylag gyors növelésére – hangzott el a műsorban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.