Magyarország sikeres lehet a válság kezelésében

Az IMF egykori vezérigazgató-helyettese szerint ha az eurózóna nem lesz sikeres, akkor a hazánk előtt álló problémák "sokkal nagyobbak lesznek, mint azt el tudjuk képzelni".

WL
2012. 10. 29. 18:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) volt vezérigazgató-helyettese hétfőn a Pécsi Tudományegyetem Teleki-előadás-sorozatának nyitórendezvényén úgy fogalmazott: Magyarország számára fontos lenne, hogy növelje a befektetéseket és megoldást találjon az állami szektor eladósodására. „Ez nem egyszerű, mert ezek nagy kihívások, és hatásos cselekvéseket igényelnek” – mondta Lipsky.

A közgazdász úgy vélte, Magyarország a mostaninál nehezebb helyzetekből is kilábalt már. Most ugyanakkor szükséges, hogy változtasson fiskális politikáján, kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól és megoldást találjon arra a problémára is, amit a pénzügyi szektorban bevezetett súlyos adók jelentettek, amelyek hatására hanyatlott a hitelezés. „Magyarországnak egy újabb hatékonysági fokot kell elérnie. Erősítenie kell a bizalmat, nincs más megoldás a termelékenység javítására” – hangsúlyozta.

Hosszú távú kihívás

John Lipsky azt hangoztatta, hogy optimista az eurózóna jövőjét illetően, az meg fog felelni a kihívásoknak. Hozzátette, a sikerhez azonban szükséges, hogy az Európai Unió létrehozza a jelenleginél sokkal nagyobb hatáskörrel rendelkező központi intézményeit. „Ha Magyarország hasznot akar húzni az eurózóna sikeréből, részt kell vennie ebben a folyamatban. Ez a hosszú távú kihívás a gazdaság számára” – vélekedett. Hozzátette: ha az eurózóna nem lesz sikeres, akkor a Magyarország előtt álló problémák „sokkal nagyobbak lesznek, mint azt el tudjuk képzelni”. Mindenesetre Magyarország és szomszédai a következő években lassú fejlődéssel számolhatnak, és ezen időszak alatt kiigazításokra is sor kerülhet.

John Lipsky Magyarországnak az IMF-fel folytatott tárgyalásaival kapcsolatban újságírói kérdésre azt mondta, magánemberként az a véleménye, hogy mindkét félnek ugyanaz a célja: a gazdaság talpra állítása és sikeressé tétele. „Zavar, hogy olyan gondolatok megfordulnak az agyakban, miszerint a valutaalap ellenséges lenne Magyarországgal szemben” – jegyezte meg.

A jövőben a befektetésekre és a gazdasági növekedés beindítására koncentrál a magyar gazdaságpolitika – mondta Matolcsy György hétfőn Budapesten, a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) rendezvényén.

Jó lenne megállapodni az Európai Unióval és a valutaalappal, de ha ez nem sikerül, az élet akkor is megy tovább – mondta a Kossuth Rádióban Varga Mihály.

Magyarország kész minden szükséges intézkedést megtenni annak érdekében, hogy kikerülhessen az Európai Unió 2004 óta tartó túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól – mondta múlt csütörtökön Londonban Cséfalvay Zoltán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.