A hírügynökség megállapítása szerint Pekingben legalább 8550 jüan (291 ezer forint), Sanghajban legalább 9250 jüan (315 ezer forint) kell havonta ahhoz, hogy az ember kényelmesen meg tudjon élni, miközben a fővárosban jelenleg 4672 jüan (159 ezer forint) az alkalmazásban állók átlagfizetése, a kelet-kínai Sanghajban pedig 4331 jüan (147 ezer forint). A kisebb városokban, így például a Csiangszu (Jiangsu) tartománybeli Nankingban (Nanjing) 6 ezer jüan (204 ezer forint), a közép-kínai Csengtuban (Chengdu) nagyjából havi 5600 jüan (190 ezer forint) is elég – állítja a Hszinhua.
A felmérés eredményei heves vitát váltottak ki a kínai internetező közösség köreiben, a mintegy 300 millió regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon kedd délutánig mintegy félmillióan mondták el véleményüket. Sokan elégedetlenségüknek és frusztráltságuknak adtak hangot, mondván ők jóval a „kényelmet jelentő határ” alatt keresnek, s nem csupán a folyton emelkedő áraktól, a nagyvárosok magas megélhetési költségeitől szenvednek, de – a központi kormány a túlfűtött ingatlanpiac lehűtésére hozott intézkedéseinek ellenére – továbbra is magas ingatlanárak is sújtják őket. Mások ugyanakkor kifejtették, a boldog élet elsősorban hozzáállás és mentalitás, nem pedig elsősorban a keresetek kérdése, még a drága nagyvárosokban is.
Az anyagiak kérdése az elmúlt hetekben már másodszor kerül a vitatott témák közé a kínai internetes oldalakon. Legutóbb egy fiatal pár története ösztönözte eszmecserére a mikroblogolókat, a házaspár ugyanis 9 ezer jüanes (306 ezer forint) fizetésének mindössze 11 százalékát, ezer jüant (34 ezer forint) költ el havonta, a többit gondosan félreteszi. A történet kapcsán felvetődő kérdés, érdemes-e félretenni a jövőbeli boldogság reményében, a kínai fiatalok szüleikétől eltérő hozzáállását is tükrözik. Míg korábban ugyanis a kínaiak híresek voltak spórolásukról, ma ez a trend egyre inkább visszaszorulóban van, s egyre több fiatal költi el teljes fizetését és él jól, hónapról hónapra – derül ki a kommentekből.