A BCSDH ajánlásait 45 olyan cég képviselője – köztük a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgató-helyettese, Nagy Attila – írta alá, amelyek tavalyi összesített árbevétele a magyar bruttó hazai termék 20 százalékát adta. Áder János köztársasági elnök köszöntőt küldött az aláírás alkalmából, üzenetét Salgó István, a BCSDH elnöke olvasta fel. Az államfő üzenete szerint örömmel fogadta az ajánlások kidolgozását, szerinte ez hasznos kezdeményezés, fontos lépés a magyarországi üzleti kultúra fejlesztésében. Kiemelte: amikor a környezetvédelemről, a természeti erőforrások megőrzéséről, a fenntarthatóságról beszélünk, akkor nem csupán saját életünkről van szó, hanem sokkal többről, a jövőben születendők életéről is.
Áder János üzenetében kifejtette: most derül ki, hogy egész emberi civilizációnk érdekében meg tudunk-e változni, vagy marad a rövidlátás, a pazarlás, a felélés világa. A köztársasági elnök hozzáfűzte: fontos, hogy az üzleti kultúrában teret nyerjen a fenntarthatóság iránti felelősség és e szempont figyelembe vétele a partnerek kiválasztásánál. „A fenntarthatóság megteremtése nem kis feladat, de bízom abban, hogy az önök által létrehozott tanács tevékenysége érdemben elősegíti majd a vállalati gondolkodás megújulását” – tolmácsolta Áder János üzenetét a BCSDH elnöke.
Külön vezető felel a fenntarthatóságért
Salgó István hangsúlyozta, hogy a hétpontos ajánlást a vállalatok dolgozták ki szintén vállalatok számára, mégsem belterjes ez a kör, szeretnék, ha minél többen csatlakoznának, másrészt az ajánlásokkal kifelé is azt üzenik a csatlakozó cégek, hogy készek ezeknek az elveknek betartására. A vállalati fenntarthatóság komplex értelmezése című, vezetőknek készült ajánlás szerint az aláíró cégek vezetése elkötelezett az iránt, hogy üzleti stratégiáját hosszú távú, értékteremtő gazdasági, környezeti és társadalmi szempontok integrálásával alakítsa ki, és biztosítsa az ennek végrehajtásához szükséges erőforrásokat, valamint hogy külön vezető feleljen a fenntarthatósági teljesítményért.
Az ajánlások között szerepel, hogy a vállalat jogszerűen és tisztességesen működjön, valamint tekintse alapértéknek az emberi élet és biztonság védelmét, az egészséges környezethez való jogot és az egyenlő bánásmódot. Ezenkívül a cégek folyamatosan gyűjtsenek megbízható információkat tevékenységükről, annak gazdasági, társadalmi és környezeti hatásairól, és ezeket tegyék elérhetővé.
Az MTVA mellett az alapító aláírók között van az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt., az Állami Autópálya Kezelő Zrt., az E.On Hungária, a Grundfos Magyarország, a Holcim Hungária, az ING Magyarország, a KPMG, a Mol, a Siemens és a Telenor Magyarország.