Az amerikai tőzsde határidős jegyzései egyelőre lefelé mozognak – fél százalék körüli mínuszban vannak –, ami a választást megelőző erősödés után profitkivételre utal. Tovább gyengült a dollár is: fél kilenc körül 1,2875 dollárt ért egy euró, kora reggel ennél valamivel kevesebbet, kedden későn pedig 1,2816 dollárt. Ezzel szemben az amerikai állampapírok hozama emelkedésnek indult, ami félreérthetetlen jele annak, hogy emelkednek az amerikai államháztartási hiány finanszírozásának költségei.
Olyan országban szeretnénk élni, ahol nincs adósság – jelentette ki első számú politikai célként újraválasztásának éjszakáján Barack Obama amerikai elnök.
Tudjon meg mindent az amerikai elnökválasztásról, kattintson az MNO cikkeire!
A piacok figyelme a választások elmúltával éppen ennek a nagy hiánynak a csökkentésére irányul, és a befektetők ezt nem látják túl optimistán.
Recesszió jöhet
A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport – londoni elemzői szerint ha az amerikai hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 4 százalékának megfelelő konszolidációs program 2013-ban a jelenlegi költségvetési törvényben foglalt formájában lép életbe, az bizonyosan recesszióba sodorja az amerikai gazdaságot.
A piaci zsargonban használatos „fiscal cliff” – „költségvetési sziklaszirt” – félhivatalos elnevezés is arra a befektetői félelemre utal, hogy a kiigazítócsomag maradéktalan érvényesítése esetén az amerikai gazdaság e „sziklaszirt” széléről ismét a recesszió szakadékába zuhanhat.
Önbizalmat adhat a győzelem
Látva a kialakult patthelyzetet, Obamának nem lesz könnyebb helyzete, mint az előző négy évben – mondta a Hír TV-nek Magas István, a Corvinus Egyetem világgazdasági tanszékének tanára, utalva a republikánus többségű képviselőházra és a demokrata szenátusra. Az újraválasztott elnök olyan győzelmet aratott, ami komoly önbizalmat adhat, ugyanakkor azok a nehéz súlyok, melyek rá nehezedtek eddig, nem kerültek le róla – tette hozzá.