Az OECD szerint a magyar GDP 2012-ben 1,6 százalékkal csökken, majd 2013-ra – az év közepétől várható élénkülés következtében – 0,1 százalékra mérséklődik a visszaesés, 2014-ben pedig 1,2 százalék növekedésbe fordul a hazai össztermék alakulása. A magas energia- és élelmiszerárak, valamint a közvetett adók miatt az infláció számottevően emelkedett. Az inflációs várakozások meghaladják a 6 százalékot, ami kétségessé teszi a jegybanki inflációs cél teljesíthetőségét. Folytatódott a pénzügyi kiigazítás, de a tervezett adócsökkentések hatását bőven ellentételezték más, a gazdasági aktivitást fékező intézkedések.
A meglévő kockázatok kezelésére szolgáló tartalékok felhasználásával az idei GDP-arányos államháztartási hiány 2,5–3 százalék közé eshet – közölték elemzők még júliusban annak kapcsán, hogy az év első felében a deficit 517,7 milliárd forintot tett ki.
A Századvég Gazdaságkutató Zrt. által közzétett tanulmányból az rajzolódik ki, hogy idén 1,0 százalékkal csökken, jövőre 0,9 százalékkal nő a bruttó hazai termék, miközben az infláció 2012 átlagában várhatóan 5,7, jövőre 4,3 százalék lesz.
Az előző márciusi prognózisában a Századvég Gazdaságkutató 2012-re 0,1 százalékos, jövőre 1,5 százalékos GDP-növekedést jelzett. Várakozásaik szerint jövőre ismét bővülhet a gazdaság, az infláció viszont érdemben meghaladja a három százalékot. A 2013-ra vállalt hiánycél megvalósításához mintegy 350 milliárd forintos további megtakarításra van szükség.
Kulcsfontosságú a szerepük
Az előrejelzés feltételezi a nemzetközi szervezetekkel létrejött megállapodásokat, melyek mihamarabbi megkötése kulcsfontosságú a növekedés szempontjából, mivel csökkenti az adósságfinanszírozási költségeket, javítja a befektetői bizalmat és támogatja a belföldi hitelezést. Az OECD szerint az államháztartás GDP-arányos deficitje az idei 3-ról jövőre 2,7 százalékra csökken, és ezen a szinten marad 2014-ben is.
Átlagosan 1,4 százalékkal nő a gazdaság
Az OECD legfrissebb előrejelzéséből az is kiderül: egyenetlen és óvatos kilábalás elé néz a következő két évben a világgazdaság, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet tagállamainak együttes bruttó hazai terméke jövőre az idei évhez hasonlóan 1,4 százalékkal, 2014-ben pedig 2,3 százalékkal nőhet.
Ötévnyi válság után ismét gyengül a világgazdaság, és nem lehet kizárni, hogy egyes országokban jelentősebb gazdasági visszaesés lesz – figyelmeztetett a szervezet. A rosszabb kilátások legfőbb okozója a bizalom hanyatlása, amely a hiányos és kevésbé hatékony gazdaságpolitika folyománya.
Számításaik szerint az euróövezeti államok az idei 0,4 százalékos és a 2013. évi 0,1 százalékos visszaesés után 2014-ben már 1,3 százalékkal nőhetnek. Az Egyesült Államok GDP-je idén 2,2 százalékkal, 2013-ban 2 százalékkal, 2014-ben pedig 2,8 százalékkal bővül. A kínai gazdaság idén 7,5 százalékkal, 2013-ban 8,5 százalékkal, 2014-ben 8,9 százalékkal nő.