Magyarország kiállt a támogatások szinten tartása mellett

A Közös Agrárpolitika reformjáról egyeztettek a Visegrádi Csoport agrárminisztereinek pénteki varsói találkozóján.

PR
2012. 11. 16. 21:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca az MTI-hez eljuttatott közleményében ismerteti: a résztvevő államok képviselői egyetértettek abban, hogy az uniós költségvetésnek a 2014–20-as időszakra vonatkozó, az Európa 2020 Stratégia fejlesztésre szánt kiadása ne csökkenjen. A találkozón Czerván György kiállt a szilárd magyar álláspont mellett, miszerint a Közös Agrárpolitika (KAP), ezen belül különösen a közvetlen támogatások forrásainak az élelmezésbiztonsághoz és a fenntartható fejlődéshez kapcsolódó célkitűzésekkel összefüggésben legalább a jelenlegi szinten kell maradniuk.

Az államtitkár szerint Magyarország érdekeit leginkább az szolgálná, ha a termeléshez kötött támogatások szintjét 10 százalék fölött rögzítenék, és az érintett szektorok körét a tagállamok maguk határozhatnák meg. A november 16-ai találkozóra a lengyel elnökség a visegrádi partnerek – Magyarország, Csehország, Szlovákia – mellett Szlovénia, Románia és Bulgária mezőgazdasági minisztereit is meghívta a V4+3 csúcstalálkozóra.

Az Európai Parlament költségvetési bizottsága október 11-én elfogadta a 2014–20-as időszak pénzügyi kerettervéről szóló időközi jelentését, amely a kohéziós és az agrárkiadások szinten tartását támogatja.

A dolgok jelenlegi állása szerint minden remény megvan arra, hogy 2014. január 1-je után is folytatható lesz az unió közös agrárpolitikája – jelentette ki korábban Czerván György.

A közlemény szerint a delegációk elismerik a környezetvédelmi célkitűzések kiemelt fontosságát, ezért támogatják a környezet- és klímavédelmi szempontok további érvényesítését. Mindazonáltal a jelenlegi „zöldítésre” vonatkozó javaslatok megvalósulása esetén értékes mezőgazdasági területeket kellene kivonni a termelésből, ráadásul indokolatlanul megnövekednének a gazdák adminisztratív terhei – jegyezték meg.

Ne csökkenjenek a fejlesztési források

Kiemelték továbbá a KAP második pillérének szerepét, a vidékfejlesztési támogatások fontosságát, és rámutattak, hogy az EU élelmiszer-ipari versenyképességének globális javítására van szükség, ezért az a törekvésük, hogy 2014 után a vidékfejlesztésre szánt források ne csökkenjenek. A közös egyeztetés célja, hogy a térség országai szűkebb körben is közelítsék álláspontjaikat a jövőbeni agrárpolitika reformjának számukra előnyös alakítása érdekében.

A Visegrádi Csoport elnökségét – amely évenkénti rotációban változik – 2013 közepén Magyarország veszi át Lengyelországtól, ismerteti a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.