Mint írták, a magyar-indiai kapcsolatrendszerben meghatározó gazdasági együttműködés biztatóan alakul, a kereskedelmi forgalom az elmúlt fél évtizedben ötszörösére nőtt. India jelentős befektetéseket valósított meg Magyarországon, csaknem kilencezer embernek adva munkát. Magyarország továbbra is bátorítja az indiai vállalatok beruházásait, különösen a nagy hozzáadott értéket képviselő szektorokban. Komoly lehetőségek kínálkoznak az oktatási és a kutatási-fejlesztési együttműködésben is, és várják az indiai diákokat a magyar felsőoktatásba – tették hozzá. Hangsúlyozták, az együttműködésben kiemelkedően eredményes és jelentős lehetőségeket kínál a védelemgazdaság, valamint ígéretes kooperáció bontakozik ki a Mol és az indiai ONGC között az olajipari szektorban.
A magyar külügyminiszter a találkozón úgy fogalmazott, a kapcsolatépítés Indiával a politikára, a gazdaságra, a tudományra és a kultúrára egyaránt kiterjed, és a két ország együttműködésének stabil alapot biztosítanak a demokratikus értékek. Martonyi János kitért Orbán Viktor miniszterelnök 2013 elejére tervezett indiai látogatására, amelynek konkrét időpontját hamarosan véglegesítik, továbbá Kövér László házelnök november végi indiai útjára is. A külügyminiszter egyúttal hivatalos budapesti látogatásra hívta meg indiai partnerét.
India nagyra értékeli az afganisztáni magyar szerepvállalást
A találkozón az indiai diplomácia vezetője megerősítette, hogy kormánya Magyarországot kiemelt európai partnerének tekinti, és méltatta a szerepvállalását az EU és India kapcsolatainak építésében. India elismeréssel tekint Magyarország kiállására az ENSZ és a Biztonsági Tanács (BT) reformja ügyében, valamint India állandó BT-tagságra irányuló törekvésének támogatásában – közölték. Hangsúlyozták, mivel a terrorizmus elleni nemzetközi összefogást kiemelt célként kezeli az indiai külpolitika, nagyra értékelik az afganisztáni magyar szerepvállalást.
Szalman Kursid elismeréssel szólt az ASEM tavalyi gödöllői külügyminiszteri tanácskozásáról. A következő hasonló ülésnek jövőre India ad otthont, ezért kérték Magyarországot, hogy adják át az előkészítésben szerzett tapasztalatokat. India ebből kifolyólag a közeljövőben szakértőket küld Magyarországra – tették hozzá.
A közleményben beszámoltak arról is, hogy Martonyi János kollégájának érdeklődésére beszélt a gazdasági és pénzügyi válság kezelésével kapcsolatos uniós intézkedésekről, jelezve, hogy az EU gazdaságainak teljesítménye az utóbbi időszakban már javulást mutat, a versenyképességet és pénzügyi fegyelmet javító intézkedések pedig idővel meghozzák az eredményt.