A német kancellár szerdán Brüsszelben, az Európai Parlamentben elmondott beszédében hangsúlyozta: az EU-nak le kell vonnia a tanulságot a válságból, és be kell avatkoznia a nemzeti költségvetésekbe ott, ahol nem tartják be a stabilitási és növekedési egyezmény előírásait.
„Az európai intézményeket meg kell erősíteni, hogy a téves magatartást és a szabályok megsértését hatékonyan kijavíthassuk” – mutatott rá. „Az erősebb gazdaságpolitikai koordinációra bizonyos esetekben ott is szükség lesz, ahol az a nemzeti szuverenitás magját érinti” – figyelmeztetett. „Olyan érzékeny területekre gondolok, mint a munkaerőpiac vagy az adópolitika” – tette hozzá.
„Természetesen nagyon óvatosan kell eljárnunk. A szubszidiaritás elvét és a nemzeti demokratikus eljárást tiszteletben kell tartanunk. Értelmes kiegyezésre van szükség” – húzta alá. A válság elleni harc első sikerei már láthatóak. De ez még nem elégséges – mondta Merkel. „Még sok a tennivalónk, hogy az Európai Unióba vetett bizalmat visszaszerezzük”.
Nem tudja elképzelni Nagy-Britannia nélkül
A kancellár szerda este Londonba repült, hogy a brit miniszterelnökkel tárgyaljon. Elsősorban arról a fenyegetésről akar David Cameronnal beszélni, hogy Nagy-Britannia megvétózza az EU 2014–2020-as keretköltségvetésének tervét a november 22-23-i rendkívüli csúcsértekezleten. Európai parlamenti beszédében Merkel – a Nagy-Britannia EU-ból való kilépését sürgető brit hangokra utalva – kijelentette: nem tudja elképzelni Európát Nagy-Britannia, a világ hatodik legnagyobb gazdasága nélkül. „Egy erős Nagy-Britanniát szeretnék az Európai Unióban látni” – hangsúlyozta.