A megkérdezettek bevallása szerint viszont tetteikben nem ilyen egységesek: a kutatásban részt vevők 35 százaléka rendszeresen, 43 százaléka alkalmanként használja a rendelkezésére álló hulladékgyűjtő edényeket, és 20 százalék azoknak az aránya, akik nem élnek ezzel a lehetőséggel.
A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer Létrehozását Célzó (Dareh) Önkormányzati Társulás 2006 márciusában alakult, jelenleg mintegy 90 tagot számlál, ami majdnem 400 ezer embert jelent. Érdekeltségi területén a keletkező hulladék 10 százalékát gyűjtik szelektív módszerrel, miközben a tagtelepülések 70 százalékán biztosítva van valamilyen módon a lakosság számára a szelektív hulladékgyűjtés. A felmérés szerint a válaszadók 39 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a feltételek biztosítása esetén azonnal átáll szelektív gyűjtésre. Minden második érintett törekedne erre megfelelő infrastruktúra és feltételrendszer esetén.
A Dareh társulás célja, hogy a területén található bezárt, megfelelő műszaki védelemmel nem rendelkező lakossági hulladéklerakókat rekultiválja, valamint korszerű hulladékgazdálkodási rendszer létrehozásával, az újrahasznosítást szolgáló szelektív hulladékgyűjtés és a komposztálás széleskörű elterjesztésével csökkentse a lerakóhelyekre kerülő hulladék mennyiségét. Jelentős uniós forrásokat pályáz meg, hogy tagjai a legkedvezőbb feltételek mellett tudják biztosítani a hulladékgazdálkodási feladatokra vonatkozó közszolgáltatási kötelezettségüket.
A hulladékgazdálkodással kapcsolatos jogalkotás azokat a célokat tűzte ki prioritásként, hogy csökkentse a keletkező hulladék mennyiségét, veszélyességét, ösztönözze a hulladék újrahasznosítását és ártalmatlanítását. A válaszadók 13 százaléka szerint érzékelhető a hatóságok törekvése, ugyanakkor a megkérdezettek fele (51 százalék) úgy véli, a célokkal már találkoztak, de az eredmények még váratnak magukra. Az érintett településeken élők 26 százaléka szerint a kelleténél lényegesen kevesebb hangsúlyt kap ez a terület a köztudatban, míg 6 százalék egyáltalán nem találkozott ezekkel a törekvésekkel.
A Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás a területére eső települések számára komplex hulladékgazdálkodási rendszer létrehozását tervezi.
Az Új Széchenyi Terv keretében, európai uniós forrásból megvalósuló projektet egy első fordulós pályázat keretében készítik elő, amely során elkészítik a szükséges tervdokumentációt. Erre a társulás 200 millió forintot meghaladó összegű támogatást nyert. Sikeres második fordulós pályázat esetén a komplex hulladékgazdálkodási rendszer kiépítésére mintegy 10 milliárd forint áll majd rendelkezésre. A tervezett hulladékgazdálkodási projekt a dél-alföldi régió keleti területén található Békés megye majdnem teljes és Csongrád megye keleti területét érinti (összesen mintegy 90 település, 400 ezer lakos). A regionális hulladékgazdálkodási rendszer kialakítása a szelektív hulladékgyűjtés fejlesztése mellett korszerű, nagy teljesítményű válogatómű, valamint hulladékátrakó állomások építésével, hulladékudvarok és komposztálók bővítésével valósul meg. Mindezek mellett különböző, a rendszer működtetéséhez szükséges gépeket – többek között gyűjtőjárműveket, konténereket és konténerszállítókat, targoncákat, markolókat – is beszereznek. Az úgynevezett házhoz menő szelektív gyűjtés megvalósításához új 240 literes, valamint 1100 literes hulladékgyűjtő edényzetek állnak majd a lakosok rendelkezésére a meglévő 100-120 literesek mellé.