Nőtt a fegyverkereskedelem

Az elmúlt években jelentősen nőtt a nemzetközi fegyverkereskedelem volumene a kiemelt (nehéz) haditechnikai eszközök körében.

NT
2012. 11. 06. 23:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakértő a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet adatai alapján ismertette, hogy 2007–2011 között a fegyverkereskedelem volumene a kiemelt haditechnikai eszközök esetében 24 százalékkal volt magasabb a 2002–2006 közötti időszakkal összevetve. A hagyományos fegyverek legnagyobb exportőrei között változatlanul az Egyesült Államok áll az élen, Oroszországot, Németországot, illetve Franciaországot és Nagy-Britanniát megelőzve.

Kevés szereplő van jelen az exportpiacon

Az exportpiacon viszonylag kevés a szereplő, amit az is jól mutat, hogy az Egyesült Államok és Oroszország a fegyverexport több mint felét adja, míg az első öt ország a 75 százalékát – írta. Kiemelte: az Egyesült Államok fegyverexportja 2007–2011 között 24 százalékkal emelkedett az előző ötéves időszakhoz képest, és az amerikai fegyvereket elsősorban az ázsiai és csendes-óceáni térségbe, a Közel-Keletre és Európába szállították. A legjelentősebb tételt a repülőgépek adták, 2011-ben például 64 vadászrepülőgépet szállítottak.

Hangsúlyozta, hogy az orosz fegyverexport 12 százalékkal bővült, és ugyancsak az ázsiai és csendes-óceáni térség volt az elsődleges vásárlója. Figyelemre méltó, hogy az orosz fegyverek adták az indiai import 80 százalékát.

Európa vásárolja fel a legtöbb német fegyvert

Németország fegyverkereskedelme is jelentősen, 37 százalékkal nőtt, a német fegyverek elsődleges felvevőpiaca Európa, a legjelentősebb partner Görögország volt. Ezenkívül Dél-Korea és a Dél-afrikai Köztársaság vásárolt nagy mennyiségben német fegyvereket – közölte. Az elmúlt évben Németország megállapodást kötött Izraellel tengeralattjárók szállításáról, valamint Algériával jelentős mennyiségű páncélozott szállító járművekről, hajókról és egyéb felszerelésekről.

Annak ellenére, hogy Franciaország fegyverexportja 12 százalékkal nőtt, a legnagyobb exportőrök sorában a negyedik helyre szorult. A francia fegyverek fele az ázsiai és csendes-óceáni régióba került, de Európa és a Közel-Kelet is jelentős vásárlója volt. 2011-ben azonban két komoly kudarc is érte a francia repülőgépipart: előbb az Egyesült Arab Emírségek, majd Svájc döntött úgy, hogy a Rafale helyett más típusú gépeket szerez be – emlékeztetett. Mint írta, Nagy-Britannia esetében a hagyományos fegyverek exportja csak 2 százalékkal nőtt, de így is megőrizte ötödik helyét a legnagyobb exportőrök között. Meghatározó partnerei a Közel-Keletről, az amerikai kontinensről, valamint Ázsiából kerültek ki.

Öt felvásárló fedi le a globális export 30 százalékát

A hagyományos fegyverkereskedelem importoldala jóval sokszínűbb, mint az exportőrök csoportja, azonban az öt legnagyobb felvásárló így is lefedi a globális import 30 százalékát – számolt be a szakértő. Megjegyezte, mindegyikük ázsiai ország, a fegyverkezés dinamikáját pedig az egymáshoz, de leginkább Kína regionális hatalmi törekvéseihez fűződő viszonyuk határozza meg.

Kifejtette, 2007–2011 között India volt a legnagyobb importőr. A szomszédos Pakisztán a harmadik legjelentősebb importőrré lépett elő, fegyvereinek háromnegyedét kínai és amerikai forrásokból szerezte be. A második legnagyobb importőr Dél-Korea az Egyesült Államok regionális szövetségeseként fegyvereit elsősorban amerikai forrásokból szerzi be.

Csaknem a duplájára nőtt a délkelet-ázsiai térség fegyverimportja

Kína a vezető fegyverimportőrök listáján a negyedik helyre csúszott vissza, a beszállítók közül pedig továbbra is Oroszország a vezető partnere. A kínai fegyverkezéssel összefüggésben a szakértő megemlítette, hogy a délkelet-ázsiai térség fegyverimportja csaknem a duplájára növekedett, ezek az országok repülőgépeket, harcászati rakétákat és hajókat vásároltak, amit a Dél-kínai-tenger területi vitái és a kölcsönös fegyverkezés magyaráznak.

Afrikában és a Közel-Keleten is emelkedett a fegyverkereskedelem, míg a Latin-Amerikába irányuló eladások 15 százalékkal csökkentek – mutatott rá. Kiemelte, az arab tavasz által érintett országokban szintén jelentős beszerzések történtek, amelyek közül kiemelkedik a fegyverimportját az elmúlt öt évben 580 százalékkal növelő Szíria. Az ország fő beszállítói Oroszország, Fehéroroszország és Irán, a beszerzett fegyverek pedig légvédelmi eszközök, harcászati rakéták és repülőgépek voltak – olvasható Csiki Tamás elemzésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.