Önkényesen módosíthatták a bankok a devizahitelek folyósítása és a törlesztőrészletek kiszámolása során alkalmazott árfolyamaikat 2010 ősze előtt, az eladási és a vételi szint különbségén pedig pluszbevételre tehettek szert. Az akkori szabályozás ugyanis lehetővé tette, hogy a pénzintézetek a hitelek folyósításakor alacsonyabb, vételi árfolyamot használjanak, míg a törlesztőrészletek kiszámolásakor a magasabb, eladási árfolyammal kalkuláljanak.
A kétféle árfolyam használata tilos
Bár a kétféle árfolyam használata már több mint két éve tilos, az árfolyamrés nemrégiben újra a figyelem középpontjába került, miután december 7-én a Fővárosi Törvényszék érvénytelennek nyilvánította az OTP egyik devizahitel-szerződését, mert abban nem volt feltüntetve a költségek között a devizaváltás, pedig a bank máshol egyértelművé tette, hogy az nincs ingyen. Sőt a Szegedi Ítélőtábla egyik tavaszi döntése egyenesen tisztességtelennek minősítette a kétféle árfolyam használatát, mivel szerintük a hitelek esetében nem történik valódi devizakereskedelem. A decemberi döntés a szakértők szerint precedensként szolgálhat a többi adósnak is. Lázár Dénes pénzügyi jogász, a pert megnyerő Pénzügyi Ismeretterjesztő és Érdek-képviseleti Egyesület (PITEE) egyik vezetője a Magyar Nemzetnek nemrégiben elmondta: ez a hiányosság a hitelszerződések jelentős részénél fennállhat, így hamarosan újabb perekre kerülhet sor.
Hatalmas eltérések mutatkoznak
A PITEE szakemberei megvizsgálták az árfolyamrések változásait, és azt tapasztalták, hogy a bankok marzsai között óriási eltérések mutatkoztak. Adataik szerint van olyan pénzintézet, amelyik három év alatt több mint a háromszorosára növelte ezt a rést. Ugyanakkor a szervezet vezetői nem vitatják el a bankok árfolyamrés használatához való jogát, nem úgy, mint a szegedi bíróság, amelyik magát a marzs használatát tartja tisztességtelennek. És úgy látszik, ezzel a véleményével nincs is egyedül, a pénzügyi felügyelet kezdeményezésére ugyanis a kormány azóta már megtiltotta a kétféle árfolyam alkalmazását.
A teljes cikket a Magyar Nemzet keddi számában olvashatja.