Indulhat a szegedi gigaprojekt

Befejeződött az Európai Unió tudományos nagyberuházásaként megvalósuló lézerközpont előkészítésének első fázisa.

BL
2012. 12. 12. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előkészítés első fázisának zárókonferenciája előtt tartott sajtótájékoztatón Lehrner Lóránt elmondta, elkészült a nagy projekt benyújtásához szükséges valamennyi dokumentáció. A pályázat – a kiemelt projektekre vonatkozó eljárásrendnek megfelelően – a kormány jóváhagyása után, várhatóan 2013-ban januárjában kerülhet az Európai Bizottság elé.

A tervek szerint 47 milliárd forintos támogatással 2015 végére készülhet el a nagyberuházás első fázisa, amely a kutatóközpont kivitelezését és a lézertechnológia beépítését foglalja magában. 2016 elejétől elkezdődhetnek a kutatások, miközben folyik a projekt második, 14,3 milliárd forintos költségvetésű szakaszának megvalósítása – tudatta az ügyvezető igazgató.

A lézerközpont lehet a térség motorja

Lehrner Lóránt kifejtette, a szegedi lézerközpontban lehet majd a legnagyobb intenzitással vizsgálni a fény és az anyag kölcsönhatását. A kutatási eredmények hasznosíthatók az anyag- és élettudományok, gyógyszer- és műszaki fejlesztések terén. A szakember elmondta, az ELI-HU Nonprofit Kft. több megkeresést is kapott jelenleg Magyarországon még nem jelen lévő nagy nano- és biotechnológiai cégektől, amelyek megtelepedhetnek a központ körül kialakítandó tudományos parkban vagy máshol Szegeden.

Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta, a kormány elkötelezetten kiáll a lézerközpont megvalósítása mellett, ehhez nemcsak anyagi támogatást nyújt, de minden más segítséget is megad. A tudományos nagyberuházás hozzájárulhat Magyarország unión belüli kutatás-fejlesztési szerepének erősítéséhez, s a helyi gazdaságfejlesztésben is hatalmas súlya lehet – mondta a politikus.

Százmilliárdokat kap Szeged

Több mint 600 millió forintos vissza nem térítendő támogatást kap Szeged és a Szegedi Tudományegyetem az uniós fejlesztések felgyorsítását célzó kormányzati önerőalapból – mondta Csepreghy Nándor. Egy kedden hozott kormányzati döntés alapján a szegedi önkormányzat a Biopoliszpark elnevezésű városrész rehabilitációs programhoz, az elektromos tömegközlekedés fejlesztési nagyprojekthez, a Szegedi Nemzeti Színház energetikai korszerűsítéshez, valamint az új tudományos és kulturális központ, a Szent-Györgyi Albert Agóra kivitelezéséhez kap támogatást. A beruházások összköltsége mintegy 34 milliárd forint, az ehhez szükséges 2,3 milliárd forintos önkormányzati forrásból 541 millió forintot a kormányzati önerőalap fedez – tudatta a helyettes államtitkár.

A Szegedi Tudományegyetem a természettudományos és műszaki képzést segítő tudássétány projekthez, az új klinikai tömb építéséhez, valamint az új sürgősségi osztály kialakításához kap támogatást. A beruházások összköltsége a felsőoktatási intézmény esetében 15,25 milliárd forint, melyből 917 millió forint a saját forrás, ehhez 108,5 millió forintos támogatást nyújt az önerőalap – közölte Csepreghy Nándor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.