A cég a héten a magyar kormánnyal stratégiai együttműködési megállapodást kötött, erre utalva azt is hangsúlyozta, hogy egyre több termék fejlesztése és gyártása zajlik Magyarországon, amelynek ezen a területen kiemelt szerepe van a régióban.
Túl van a gyermekkorán a LED-technológia
A LED-technológia – amelyet éppen a GE fejlesztőmérnökei találtak fel évtizedekkel ezelőtt – „túl van a gyermekkorán, eddig hagyományos fényforrásgyártásról beszéltünk, de ez már egy elektronikai termék, ami teljesen más technológiát követel”. A budapesti kutatóközpontban 200 mérnök folytat kutatás-fejlesztési tevékenységet, nagy részük kizárólag már a LED jövőjével foglalkozik – fejtette ki az igazgató.
Hozzátette, hogy a kormánnyal történt megállapodás alkalmából bejelentett járulékcsökkentés – amely szerint a jövő év elejétől a kutatás-fejlesztésben dolgozók esetében eltörlik a 28,5 százalékos munkáltatói közterhet – a GE és Magyarország számára is nagy jelentőségű lépés. A döntés az ország versenyképességét javítja, de egyben a cég további növekedését is elősegíti.
Jelentős elbocsátások történtek
Az elmúlt években a fényforrás üzletágban jelentős létszámleépítések történtek Magyarországon, a hagyományos izzók piacról történő kivonása miatt mára mintegy 6 ezerre csökkent az üzletágban foglalkoztatottak száma. Hutter Iván ennek kapcsán elmondta: hat magyarországi gyáruk közül továbbra is a nagykanizsai a legjelentősebb, ahol a technológiai fejlesztést követően néhány hónapja elkezdődött a LED-es termékek gyártása, s ma már négy különböző termék készül a zalai városban.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy a hagyományos lámpák gyártása után a korszerű LED-ek készítésére áttérést az a tudás, azok a minőségi alapok teszik lehetővé, amelyekkel rendelkezve a nagykanizsai gyár versenyképesen tudja alkalmazni ezt a technológiát.
Mintegy 300 millió fényforrás 2012-ben
Hutter Iván jelezte: az idén mintegy 300 millió darab fényforrást gyárt a GE, ezek a termékek Magyarországról áramlanak ki az európai, a közel-keleti és az afrikai piacra; a LED-gyártásban az országnak vezető szerep jut Európában. A vállalat stratégiája, hogy LED-rendszereket fejlesztő és komplett megoldásokat biztosító céggé alakuljon át, a fejlesztések és az infrastruktúra modernizálása révén pedig ugrásszerűen növekvő hatékonyságot érjen el – fejtette ki.
Orbán Viktor a Richterrel kötött megállapodás aláírási ünnepségén azt mondta, hogy a jövőben több nagy, a magyar gazdaságban speciális szerepet betöltő céggel kötnek hasonló, hosszú távú, stratégiai partnerségi megállapodást, amely egy újszerű gazdasági eszköz Magyarországon, innováció, „unortodoxia”.
Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár szeptember elején azt mondta, a közeljövőben mintegy negyven megállapodás megkötését tervezi a kormány, havonta négy-öt, legfeljebb hat megállapodást írhatnak alá. Azt szeretnék elérni, hogy ezek az alapvetően külföldi tulajdonú és exportra termelő cégek „még jobban, még biztosabban, még kiszámíthatóbban érezzék magukat Magyarországon”, és hogy az itt megtermelt nyereségük minél nagyobb részét újra itt fektessék be – mondta. Az államtitkár azt is közölte, hogy egyebek mellett a Knorr-Bremsével, a ThyssenKrupp-pal, a Bombardier-vel, a Nokia Siemensszel és az Opellel is megállapodás megkötéséről tárgyalnak.